انسولین را از داروخانه هلال‌احمر تهیه کنید

 پاسارگاد: انسولین کمیاب شده است. این را دکتر عباس فخریان مدیریت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهرستان سیرجان در گفت‌وگو با پاسارگاد اعلام کرد. او ادامه داد: «انسولین کمیاب شده است و برای همین مجبور به سهمیه‌بندی شده‌ایم. ابتدا برای همه‌ی داروخانه‌های سطح شهر انسولین تعیین‌شده را می‌فرستادیم. چون متوجه شدیم بعضی از داروخانه‌ها اقدام به فروش آزاد انسولین می‌کنند و از روی دفترچه نمی‌فروشند. تصمیم گرفتیم فقط انسولین را به داروخانه‌های شبانه‌روزی و هلال‌احمر بدهیم. چون در داروخانه‌های شبانه‌روزی هم موارد تخلف را مشاهده کردیم، انسولین را فقط در اختیار داروخانه هلال‌احمر قرار دادیم و متقاضیان انسولین می‌توانند با مراجعه به داروخانه هلال‌احمر انسولین مورد نیاز خود را تهیه نمایند». دکتر فخریان در ادامه می‌گوید: «در مورد انسولین‌های قلمی تا حدودی دچار کمبود هستیم. انسولین‌های قلمی کار انسولین‌های قبلی را انجام می‌دهند. با فرق اینکه انسولین‌های قلمی آماده تزریق هستند اما انسولین‌های معمولی را باید در سرنگ کشیده می‌شدند بعد تزریق. هیچ فرقی بین این دو نیست. اگر بیماران انسولین قلمی پیدا نکردند می‌توانند از همان انسولین‌های معمولی که در بازار موجود است، استفاده کنند.»
دکتر فخریان در ادامه صحبت‌های خود نسبت به مصرف بی‌رویه داروهای آنتی‌بیوتیک هشدار داد و گفت: «متاسفانه در جامعه شاهد مصرف بی‌رویه و بی‌دلیل آنتی‌بیوتیک هستیم که عوارض جبران‌ناپذیری دارد و حتی الان هم شاهد مقاوم شدن بدن در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها هستیم. مصرف خودسرانه و بدون تجویز پزشک باعث می‌شود بدن به آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شود و درست موقعی که بدن نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک دارد و دیگر هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی روی آن موثر نباشد.» وی در ادامه افزود: «مثلا داروی تامی‌فلو نوعی آنتی‌بیوتیک است که برای درمان بیماری آنفوآنزا که اخیرا خیلی از مردم به آن مبتلا شدند، به کار می‌رود. حال اگر بدن نسبت به این آنتی‌بیوتیک مقاوم شود واقعا دیگر هیچ درمانی برای این بیماری نیست.
مدیر بخش غذا و دارو می‌افزاید: «از داروخانه‌ها خواسته‌ایم بدون نسخه پزشک اقدام به فروش هیچ نوع آنتی‌بیوتیکی نکنند و با داروخانه‌های خاطی برخورد خواهد شد و حتی نسبت به تعطیلی آن‌ها اقدام خواهیم کرد.» دکتر فخریان در مورد شکایت مردم از داروخانه‌ها گفت: «مردم هر گونه شکایتی از داروخانه‌ها دارند می‌توانند با ما در بخش غذا و دارو در میان بگذارند. عمده‌ی شکایت مردم در مورد قیمت داروهاست. با توجه به اینکه امکان دارد بعضی داروخانه‌ها دارو از قبل داشته باشند و قیمت داروهای‌شان ارزان‌تر باشد، اگر با دارویی مواجهه شدید با قیمت‌اش با داروخانه‌‌های دیگر تفاوت داشت می‌توانید از مسئول داروخانه بخواهید که فاکتور خریداش را به شما نشان دهد. در صورت عدم همکاری داروخانه می‌توانید به ما مراجعه کنید و برای قیمت‌های داروها هم شکایت خود را مطرح کنید. ما به همه‌ی شکایت‌ها رسیدگی می‌کنیم.»
دکتر فخریان از همه‌ی مردم خواست که داروهای مورد نیاز خود را فقط از داروخانه‌ها تهیه کنند. او گفت: «با توجه به اینکه بعضی از داروها باید در شرایط خاصی نگه‌داری شود اگر اقدام به خرید این داروها از خارج از داروخانه‌ها کنید ممکن است یا دارو خاصیت خود را از دست داده باشد و یا حتی نگه‌داری نادرست آن سبب ایجاد سم در دارو شود و منجر به حادثه‌ای ناگوار برای شما شود.»
این مدیر غذا و دارو در مورد مصرف مکمل‌های ورزشی و رژیمی هم هشدار داد و گفت: «مکمل‌های ورزشی و رژیمی باید فقط توسط داروخانه‌ها فروخته شود و توسط پزشک ورزشی تجویز شود. ما تلاش می‌کنیم مغازه‌هایی که خودسرانه اقدام به فروش این مکمل‌ها می‌کنند را از سطح شهر جمع‌آوری نماییم.» به گفته‌ این پزشک داروهایی که حاوی تستسترون هستند می‌تواند روی کل بدن تاثیر بگذارند. وی افزود: «‌حتما با تجویز پزشک‌های ورزشی شروع به مصرف کنید این داروها عوارضی چون نازایی و... دارند و افرادی که سواد و تحصیلات کافی برای تجویز این داروها و مکمل‌های رژیمی ندارند و بعضا مشاهده شده است افرادی را که می‌خواهند روی فرم بیایند، تشویق به مصرف دگزا، قرص‌های اشتهاآور و حتی قرص قند می‌کنند. از افراد می‌خواهیم عوارض مصرفی این داروها و مکمل‌ها را در نظر بگیرند.
دکتر فخریان در مورد مواد خوراکی و آشامیدنی خارجی هم که در مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسد گفت: «مردم قبل از مصرف این موارد از اصالت کالای مصرفی خود مطمئن شوند. برای اطمینان از اصالت کالای خریداری شده خود کد 16 رقمی اصالت کالا را به 1001517 بفرستید و بعد از دریافت تاییدیه آن اقدام به خرید کالای خود کنید.» وی در مورد لوازم آرایشی و بهداشتی هشدارهای جدی داد و گفت: «بحث تقلب در لوازم آرایشی و بهداشتی بیداد می‌کند. شناسایی آنها کار سخت و زمان‌بری است. لوازم آرایشی و بهداشتی برند‌های معروف خارجی و ایرانی را در کشورهایی نظیر پاکستان، امارات، ترکیه و کردستان عراق و حتی در خود کشور ما تولید می‌کنند و وارد بازار می‌کنند. مواد نگه‌دارنده‌ای که در این لوازم‌های آرایشی و بهداشتی استفاده می‌کنند سرطان‌زا هستند.» دکتر فخریان می‌افزاید: «یک راه بسیار ساده برای تشخیص اصالت کالا وجود دارد. ارسال شناسه اصالت کد 16 رقمی در قسمت قابل خراش به شماره پیامک 20008822 و یا اعلام شناسه اصالت (کد 16 رقمی قسمت قابل خراش به شماره گویای 6185- 021 همچنین می‌توانید از سایت WWW.TTAC.IR استعلام بگیرید.