شاهدان عینی از جان‌باختن مشایعت‌کنندگان سردار سلیمانی در کرمان می‌گویند:

فرعی‌ها بسته بودند و مردم به هم فشرده شدند

 گروه حوادث
در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی که در شهر کرمان برگزار شد، بیش از60 نفر کشته و 200 نفر زخمی شدند. صبح سه‌شنبه هفته گذشته مردم از اکثر استان‌های ایران به کرمان آمدند تا با سردار سلیمانی وداع کنند. جمعیت زیادی در کرمان جمع شد و مسئولان نتوانستند این جمعیت را کنترل و مدیریت کنند و این سوء مدیریت بحران آفرید. صبح مراسم عکس‌هایی از میدان آزادی کرمان منتشر می‌شد که جسدهای زیادی روی هم افتاده بودند. ابتدا باور این موضوع کمی سخت بود اما کم‌کم مشخص شد که تعداد کشته‌ها و زخمی‌ها زیاد است. مسئولان اورژانس کم‌کم تعداد کشته‌ها را اعلام کردند و این تعداد روی عدد 60 کشته و 212 مصدوم متوقف شد.
 اتوبوس آمبولانس جنازه‌ها را برد
چه اتفاقی در میدان آزادی افتاد؟ مریم کسی که در میدان حضور داشت گفت: ماشین شهدا دور میدان آزادی ایستاده بود و مردم هم با چشمان اشک‌بار شعار می‌دادند. میله کشیده بودند و ما پشت میله‌ها بودیم و گونی هم برای جدا سازی کشیده بودند. ماشین را که حرکت دادند گونی‌ها پاره شد و مردم به سمت خیابان شریعتی هجوم آوردند. وی ادامه داد: من، ‌همسر وفرزندانم تا وسط‌های میدان پشت ماشین رفتیم ،بعد هم همسر و بچه‌هایم به سمت مردها رفتند و من هم به سمت خانم‌ها رفتم. سمت خانم‌ها فشار کمتر بود و سمت آقایان فشار خیلی بیشتر بود. تا نزدیک خیابان شریعتی رفتیم، جمعیت قفل شد و مردم شروع کردند به هل‌دادن، من خودم را کشیدم سمت پیاده رو و منتظر بودم تا همسرم بیاید. بعد اتوبوس آمبولانس آمد و رفتم نزدیک بانک صادرات و جنازه‌ها را دیدم. بعد هم جنازه‌ها را در اتوبوس گذاشتند. وی در مورد دلیل اینکه این تعداد افراد کشته شدند گفت: وقتی ماشین به سمت خیابان شریعتی آمد مردم از میدان آزادی می‌خواستند بروند سمت خیابان شریعتی و جمعیت هم در خیابان شریعتی زیاد بود و اینها در هم قفل شدند. فرعی‌ها بسته بودند و مردم به هم فشرده شدند و این اتفاق افتاد.
 بچه از روی گردن پدر به زمین افتاد
نسرین یکی دیگر از کسانی بود که در ازدحام حضور داشت. او گفت: ما در میدان آزادی بودیم. یکی از همکارانم به یک مرد گفت: بچه‌ات را از روی گردنت پایین بیاور، چون می‌افتد، چند دقیقه بعد موج جمعیت زد و بچه زیر دست و پا افتاد. نمی‌دانم که بچه زنده مانده یا نه. وی گفت: ابتدای خیابان شریعتی کشته و مصدوم زیادی داشت. وقتی ماشین حرکت کرد ازدحام جمعیت زیاد بود و و همه روی هم افتادند و باعث مصدوم شدن و مرگ تعدادی از هموطنان‌مان شد.
مهدی هم که در کنار کوه صاحب‌الزمان و آرامگاه ابدی سردار سلیمانی حضور داشت گفت: آنجا هم واقعا خطرناک بود عده‌ی زیادی از شهروندان روی کوه حضور داشتند و اگر یک سنگ از زیر پای کسی در می‌رفت چند ده نفر کشته می‌شدند. وی ادامه داد: واقعا مسئولان برای این مراسم به این عظمت تدبیر نداشتند.
 کمیسیونی برای حادثه
همان‌روز سه‌شنبه کمیسیون رسیدگی به وضعیت جان باختگان و مصدومان مراسم تشییع سرداران شهید استان کرمان در استانداری به ریاست محمدجواد فدایی استاندار کرمان تشکیل شد. پس از آن اعلام شد که ازدحام جمعیت در مراسم تشییع پیکر مطهر سردار حاج‌قاسم سلیمانی و سردار پورجعفری در ابتدای خیابان شهید بهشتی منجر به مصدوم و جان باختن تعدادی از هموطنان شرکت‌کننده در مراسم شد.
این کمیسیون بلافاصله رسیدگی به وضعیت جان‌باختگان و مصدومان را آغاز کرد و دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان را موظف به بکارگیری تمامی امکانات و تجهیزات جهت مداوای مصدومان کرد. همچنین مقرر شد در زمینه انتقال پیکر جانباختگان از پزشکی قانونی، تشییع و تدفین همکاری‌های کامل با خانواده‌ها صورت پذیرد.
پس از آن استاندار کرمان شامگاه سه‌شنبه با حضور در بیمارستان شفا کرمان از مصدومان و مجروحان عیادت کرد.
روابط‌عمومی استانداری هم اعلام کرد: بررسی ابعاد حادثه و چگونگی وقوع نیز از سوی مراجع کشوری و استانی در حال انجام است و نتایج بررسی‌ها از طریق مراجع ذی‌صلاح مربوطه به اطلاع خواهد رسید. در روزهای بعد نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه کرمان، استاندار کرمان، رییس کل دادگستری استان و... با خانواده جانباختگان مراسم تشییع پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی دیدار و گفت‌وگو کردند.
 واکنش نمایندگان کرمان به حادثه
محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی هم چند روز بعد در اخطار قانون اساسی در صحن علنی مجلس خواستار شد، کمیسیون امنیت ملی حادثه جان باختن مردم در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی را بررسی کند و جان‌باختگان مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان شهید محسوب شوند.
وی گفت: حماسه حضور مردم استان‌های مختلف در مراسم تشییع پیکرهای مطهر شهید سلیمانی و همرزمانش، این یقین و اطمینان را می‌داد که مراسم تشییع این شهدای والامقام در شهر و دیار خود نیز با همان شکوه و به مراتب باشكوه تر برگزار شود، لذا انتظار می رفت که تدابیر و تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود.
محمد‌مهدی زاهدی دیگر نماینده کرمان هم گفت: انتظار داریم به منظور تسکین آلام مردم و خانواده‌های داغدار، شورای امنیت ملی و شورای تامین استان پیرامون علل بروز حادثه به جامعه توضیحات شفافی ارایه کند. همچنین شایسته است نمایندگانی از سوی هیئت محترم دولت با حضور در جمع خانواده‌های معزز جان‌باختگان و مجروحان، دلجويی بايسته و موثر از ایشان را به‌عمل آوردند و این عزیزان که در مسیر شهدا، جان باختند در زمره شهدا نیز محسوب شوند.
سهراب بهالدینی سرپرست فرمانداری سیرجان درباره آمار کشته‌شدگان سیرجانی‌ها در این حادثه گفت: هیچ شهروند سیرجانی در این حادثه جانش را از دست نداده است. وی با تکذیب شایعه درگذشت سه نفر سیرجانی در این مراسم گفت: فقط خانم ایران‌پور که اصالتا سیرجانی بوده و چندین سال است در شهر بافت زندگی می‌کرده در این حادثه جان باخت.