حسن پور در نطق میان دستور دیروز خود در صحن مجلس شورای اسلامی:
سیرجان و بردسیر به بهشتی برای سرمایه‌گذاران تبدیل شده است

 نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز ششم بهمن‌ماه مجلس شورای اسلامی در نطق ‌پیش از دستور خود ضمن عرض تسلیت به مناسب ایام فاطمیه(س)، گفت: بنده از سرزمین سردار سلیمانی با شما سخن می‌گویم، از سرزمین غیور مردان و سلحشور زنانی با شما سخن می‌گویم که حماسه آفریدند چه در طول دفاع مقدس، چه در بازسازی کشور و چه امروز و بسی جای افتخار است که با صدای رسا اعلام کنم من از سرزمینی با شما سخن می‌گویم که اقتصاد مقاومتی در دستور کار کلیه کارگزاران نظام قرار گرفته است.
 مشارکت خیرین سلامت و خیرین اشتغال در شهرستان های سیرجان و بردسیر
شهباز حسن‌پور بیان داشت: بنده به عنوان خادم مردمی با شما سخن می‌گویم که امروز با افتخار می‌گویم شهرستان‌های سیرجان و بردسیر به همت مردم به بهشتی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران تبدیل شده است، از سرزمینی با شما سخن می‌گویم که امروز تبدیل شده به تکمیل‌کننده زنجیره فولاد در کشور، از سرزمینی با شما سخن می‌گویم که بالاترین نرخ مشارکت را در کشور به خود اختصاص داده است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس عنوان کرد: نمی‌دانم از کدامین یک از خیرین عزیز نام ببرم، اما شرمنده‌ام بگویم در حالی با شما صحبت می‌کنم که 30 پروژه خیرساز در شهرستان سیرجان آماده افتتاح است اما برخی مسئولان به خود برای یک تشکر خشک و خالی زحمت نمی‌دهند به این شهرستان سفر کنند.
وی ادامه داد: من از سرزمینی با شما سخن می‌گویم که به همت مردم عزیز، نجیب، باصفا و با وفا دو شهرستان سیرجان و بردسیر امروز به بهشتی برای خیرین در حوزه بهداشت و درمان تبدیل شده، بیش از ده‌ها پروژه در شهرستان‌های بردسیر و سیرجان در بحث بهداشت و درمان توسط خیرین در حال احداث است. حسن پور با بیان اینکه خیرین راه‌ساز در این حوزه انتخابیه راه اندازی شده است، تاکید کرد: بنده از سرزمینی با شما سخن می‌گویم که اولین نهاد اجتماعی در بحث دانشگاه‌هارا راه اندازی کردند و باید بگویم بنیاد دانشگاهی سیرجان توسط خیرین برای اولین بار در کشور دایر شد و امروز ده‌ها پروژه در بحث دانشگاه‌ها توسط خیرین ساخته شده است. برای اولین بار می‌خواهم از مردمی تشکر کنم که خیرین اشتغال را در شهرستان بردسیر و سیرجان توسط بانک‌های عامل و مدیران مجموعه‌های مختلف راه‌اندازی کردند.
 نهادی برای ایجاد تفکر قاسمیون تشکیل شود
شهباز حسن پور گفت: از فرمانده سپاه در خواست می‌کنم هر چه سریعتر نهادی در بسیج مستضعفین برای ایجاد تفکر قاسمیون تشکیل دهد تا این تفکر جهانی شود وعاشقان سردار سلیمانی هر چه سریعتر در هسته‌های مقاومت در گُردان‌های مقاومت سازماندهی شوند.
وی با تاکید براینکه تنها راه نجات کشور تفکر زیبای بسیج و جهادی است، اظهار داشت: امروز خوشبختانه جوانان و مردم آمادگی دارند راه حاج قاسم سلیمانی را ادامه دهند بنابراین نیاز به نهاد اجتماعی داریم که همه سلایق کشور را در بر بگیرد همان‌گونه که شهادت سردار سلیمانی باعث وحدت، هماهنگی و انسجام همه گروه‌های سیاسی شد.
 بهبود معیشت مردم در اولویت کاری مسئولان باشد
نماینده مردم بردسیر و سیرجان در مجلس خطاب به دولتمردان گفت: آیا جمعیت پرشور مردم در خیایان‌های اهواز، تهران، قم، مشهد و کرمان را ندیدید؟ چرا به فکر حل مسائل و مشکلات مردم نیستید؟ چرا به فکر معیشت آنها نیستید؟ امروز حداقل انتظاری که مردم از دولتمردان و نمایندگان مجلس دارند قرار گرفتن بهبود معیشت مردم در اولویت‌کاری مسئولان است.
وی بیان داشت: باید موضوع اشتغال جوانان تحصیل‌کرده به دغدغه اصلی کشور تبدیل شود هرچند خوشبختانه به واسطه کارهای بزرگی که در شهرستان بردسیر و سیرجان شکل گرفته و بیش از 14 کارخانه فولاد تاسیس شده است اما هنوز بومی‌ها از درد بیکاری رنج می برند.
 تذکر حسن‌پور به وزیر تعاون، کار ورفاه‌اجتماعی در رابطه با یارانه بنزین و وام مسکن
متاسفانه در پرداخت یارانه بنزین تاکنون بخشی از شهروندان ما در شهرستان‌های بردسیر و سیرجان موفق به دریافت آن نشده‌اند و بعصی از مردم نجیب نیز علی‌رغم وضعیت نابه سامان مالی به علت وضع قوانین دست و پا گیر در استعلام از دریافت آن منصرف شده‌اند، آقای وزیر چرا چشمتان را به مشکلات ناشی از اجرای این طرح که هم اینک گریبان مردم را گرفته است بسته اید. لذا از شما درخواست دارم هرچه سریعتر نسبت به حذف این دستورالعمل‌های دست‌وپاگیر و خلاف قانون اقدام نمایید تا با نزدیکی به پایان سال همه مردم به حقشان از این طرح برسند. همچنین در ارتباط با وام مسکن اولیه زوج های جوان و افزایش سقف آن به 300 میلیون تومان این اتفاق میمون و مبارک است اما مبحث اینجاست مادامی که در بودجه 99 حداقل حقوق کارمند 2.850 هزار تومان تعیین گردیده چگونه قادر خواهند بود وام با سود 17.5 درصد و بازپرداخت ماهیانه 5 میلیونی پرداخت نمایند لذا خواستار بازنگری جدی در باز پرداخت آن تسهیلات و بلند مدت نمودن زمان بازپرداخت آن براساس سقف درآمدی وام گیرنده را دارم.
 درخواست از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
از وزیر محترم بهداشت ودرمان درخواست اجرای قانون حق پرستاری را دارم اینکه مستقیما به حساب خود پرستان واریز نمایید. همچنین در خصوص تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری در شهرستان سیرجان و بردسیر دستور فرمایید اقدامات عاجل صورت پذیرد و در خصوص درمانگاه خصوصی سوانع سوختگی و فوریت‌های پزشکی سپیدبالان سیرجان که توسط بخش خصوصی و به همت چند تن از خانم‌های متخصص در حوزه پرستاری و پزشکی راه اندازی شده است و هم اینک ساختمان آن ساخته و آماده راه‌اندازی و نصب تجهیزات پزشکی می‌باشد و تنها درمانگاه تخصصی سوانح سوختگی در شهرستان می باشدتقاضای مساعدت در نصب تجهیزات و راه انداز ی آن‌ را دارم.
با توجه به اقدامات در خور توجهی که در چند سال اخیر در شهرستان‌های فوق‌الذکر انجام شده است اما هنوز هم می‌بینیم آنگونه که بایسته و شایسته است به خودکفایی درمانی نرسیده‌ایم و بسیاری از شهروندان محترم سیرجانی و بردسیری برای درمان به شهرها و استان‌های همجوار رجوع می‌کنند. به صورت مختصر به ذکر برخی از کمبودهای دیگر می‌پردازم. 1-با توجه به زیرساخت‌های قابل قبول آموزشی، متاسفانه رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی در دانشگاه‌های این دو شهرستان وجود ندارد که در صورت حل این مشکل، نیاز به حضور فوق تخصص‌ها در حد قابل قبولی مرتفع می شود. 2-در حوزه خدمات درماني همچون پلي‌كلينيك‌ها و خدمات جراحی، بخش مراقبت‌های ویژه، درمان‌های نوین و خدمات چند تخصصی به شدت احساس نیاز می‌کنیم. به عنوان مثال در خصوص سوانح سوختگی، آنژیوگرافی قلب و مواردی از این دست نیازمند ایجاد بخش‌های تخصصی هستیم. 3-در حالیکه در خصوص افزایش تخت‌های درمانی اقدامات خوبی با همکاری مسئولان انجام شده است جا دارد از زحمات این بزرگوارن تشکر نمایم اما با توجه به جمعیت رو به رشد و پدیده مهاجرپذیری شهرستان‌های سیرجان و بردسیر، همچنان با کمبود تخت درمانی مواجهیم. 4-نظر به مسائل پیش آمده در حوزه بهداشت و سلامت مواد غذایی که امروزه تبدیل به یکی از جدی‌ترین دغدغه‌های هم‌میهنان عزیزمان شده است، از تک‌تک مسئولین ذیربط تقاضا دارم کنترل و نظارت ویژه ای در این خصوص داشته باشید و تمهیدات لازم را اتخاذ نمایید.
 تذکر به وزیر جهاد کشاورزی
در خصوص توجه ویژه به بخش‌کشاورزی و نظارت بر توزیع کود و بذر و سایر نهاده‌های کشاورزی؛ مگر وظیفه شما نظارت صحیح و مداوم بر عملکرد بنگاه‌های توزیع کننده اقلام کشاورزی نیست چرا ما در این بخش شاهد قیمت‌های نجومی و افسار گیسخته هستیم و متاسفانه گاها شاهد توزیع کودهای نامرغوب و بعضا مشکل‌دار در بحث سلامت مردم مواجهه هستیم. متاسفانه بی توجهی شما و مسِئولین مربوطه در ساماندهی و نظارت مستمر بر نحوه توزیع و ساماندهی توزیع کود و سایر نهاده‌های کشاورزی دارد برای مملکت مشکل درست می‌کند و می‌رود تا به یک مغضل ملی تبدیل گردد. در بحث آب کشاورزی با توجه به اتمام فاز اولیه پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس درآینده‌ای نزدیک برداشت‌ها از منابع زیرزمینی کاهش می‌یابد اما نیاز به مکانیزه شدن و هدایت و انتقال آب‌های سطحی از اهم واجبات محسوب می‌شود. تقاضای استمحال در باز پرداخت تسهیلات بخش کشاورزی را با توجه به خشکسالی‌های سال‌های گذشته را دارم همچنین تسریع در پرداخت تسهیلات بنگاه‌های کشاورزی و صنایع تبدیلی کشاورزی و پرداخت اعتبار لازم برای لایروبی قنوات و کانال‌های آبرسانی.
 تذکر به وزیر اقتصاد و دارایی
مادامی که وضعیت معیشتی بنگاه‌های اقتصادی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد افزایش سقف مالیات‌های بنگاه های کوچک و مستثنی ماندن برخی بنگاه‌ههای پردرآمد کما فی السابق چه توجیهی دارد؟ لذا خواستار بازنگری در این خصوص می باشم.
 درخواست از وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی
از جناب آقای مونسان وزیر محترم میراث‌فرهنگی می‌خواهیم به شهرستان‌های سیرجان و بردسیر خواستگاه گلیم و گلاب؛ این میراث فرهنگی و سنتی ایران زمین که امروزه به دستان هنرمند زنان سرزمین من به زیبایی تمام شهرت جهانی یافته است مورد توجه ویژه قرار گیرد. با مشکلات این قشر زحمت‌کش و کارآفرین را مورد لطف و عنایت ویژه قرارداده و زمینه بهره‌مندی از بیمه مناسب و ارزان را برای آن‌ها فراهم نمایید. همچنین از سایر بسترهای آماده این شهرستان نظیر بوم‌گردی و صنایع دستی نیز بازدید به عمل آورند و در جهت توسعه گردشگری در این مناطق اهتمام بورزند زیرا در هنگامه تحریم‌های ظالمانه توسعه صنایع‌دستی و میراث‌فرهنگی و گردشگری یکی از راه‌های ارزآوری و توسعه اشتغال محسوب می‌شود.
 درخواست از وزیر آموزش و پرورش
آقای دکتر حاجی میرزایی باور بفرمایید زیبنده نیست معلمی که وظیفه بزرگ تربیت نسلی انقلابی و موثر را به عهده دارد، ذهنش درگیر مسائل و مشکلات عدیده معیشتی و اقتصادی باشد. با اینکه بنده بارها پیگیر حل مشکل رتبه‌بندی این عزیزان بوده ام، اما هر بار به دلایل نامعلوم این مهم به تاخیر افتاده است. چرا باید هنوز مشکل معلمان حق‌التدریسی برخی مدارس شهرستان سیرجان و بردسیر یکی از مسائل مهم آموزشی باشد؟ گرچه در بعضی از شاخص‌ها سرانه قابل قبولی داریم اما ما سیرجانی‌ها و بردسیری‌ها نیز می‌خواهیم فرزندان عزیزمان در مدارسی رشد و پرورش پیدا کنند که از امکانات مناسبی برخوردار باشد. گر چه ما بیکار ننشستیم و در حوزه افزایش مدارس و کلاس‌های درسی‌مان، به دست‌بوسی خیرین مدرسه‌ساز رفتیم و بخشی از نیاز شهرها و روستاهای‌مان را با کمک این دریادلان برطرف نمودیم اما اعتراف می کنم هنوز نیازهای جدی در حوزه تعلیم و تربیت فرزندان‌مان داریم. کمبود معلم یکی دیگر از مشکلاتی است که بارها همشهریان و هم ولایتی‌هایم از بنده خواسته‌اند تا به دنبال پیگیری و رفع آن باشم.
 درخواست‌ها در حوزه عمران، راه‌و شهرسازی
به واقع از بزرگترین مشکلات موجود در حوزه انتخابیه اینجانب که در سراسر کشور نیز یکی از بزرگترین مشکلات مردم می‌باشد مسئله تامین زمین و مسکن ارزان‌قیمت و نیز هزینه بسیار بالای اجاره‌بهای خانه‌ها و مکان‌های استیجاری است. لطفا مردم را از این وضعیت نامناسبی که در حوزه زمین و مسکن به وجود آمده است، نجات دهید. وضعیت راکد صنعت ساختمان‌سازی و صنعتی‌سازی انبوه سازی باید تکانی بخورد تا چرخ‌های این صنعت به حرکت درآیند و به تبع آن زمینه اشتغال جوانان متخصص، تامین مسکن ارزان قیمت برای تمام اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر و کاهش قیمت‌های نجومی زمین و مسکن را فراهم سازید.
 درخواست‌ها در حوزه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای
وزیر محترم راه و شهرسازی، اگر اطلاع ندارید بنده به شما می‌گویم که در شهرستان سیرجان و بردسیر چیزی بالغ بر 10 هزار راننده و ماشین سنگین جاده‌ای وجود دارد و این یعنی ما یکی از شهرستان‌های مطالبه‌گر در خصوص کم‌کاری‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای هستیم. سال‌هاست اتحادیه انجمن صنفی کارگری رانندگان حمل و نقل جاده‌ای سیرجان و بردسیر، مطالباتی از مسئولان سازمان‌تان دارند که مشخص نیست به چه دلیل انجام نمی‌شود. تمام رانندگان جاده‌ای از عدم اجرای قانون نحوه نرخ‌گذاری حمل و نقل جاده‌ای ناراضی هستند. چرا قانون تن کیلومتر رعایت نمی‌شود؟ چرا بر میزان کمیسیون شرکت‌های حمل بار نظارت نمی‌شود؟ و خواسته‌های بسیار دیگری که امیدوارم گوش شنوا و عزم راسخی برای حل آن‌ها داشته باشید. در خصوص راه‌های مواصلاتی شهرستان‌های سیرجان و بردسیر که به واسطه موقعیت جغرافیایی و رونق فعالیت‌های صنعتی و معدنی، روزانه شاهد تردد میلیون‌ها خودرو سبک و سنگین است، همواره کیفیت راه‌ها و آسفالت مورد انتقاد جدی مسافران و رانندگان بوده است. با اینکه در سال‌های اخیر وضعیت راه‌ها در حال بهتر شدن هست اما ترمیم و روکش آسفالت بسیاری از راه‌ها باید در دستور کار قرار گیرد. یکی از مشکلات شهرستان سیرجان که متاسفانه باعث تصادفات زیاد و از دست دادن تعدادی از همشهریان عزیزمان شده است، بلوار شاهد است که نباید به عنوان یک کمربندی مورد استفاده قرار بگیرد. با اینکه بیش از 40 سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران می‌گذرد، اما هنوز تعداد زیادی از راه‌های روستایی این دو شهرستان با توجه به زیرسازی‌های انجام شده، آسفالت نشده‌اند. در خصوص مشکلات موجود در حوزه راه و شهرسازی اگر موجبات ترغیب و انگیزش خیرین را فراهم کنید، به زودی شاهد شکل گرفتن گروه‌هایی از خیرین راه‌ساز خواهیم بود.