رییس اداره حفاظت محیط زیست سیرجان در گفت‌وگو با پاسارگاد عنوان کرد:
صدور مجوز شکار چهارپا

 گروه حوادث
اداره کل محیط زیست استان کرمان مجوز شکار چهارپا در سیرجان صادر می‌کند. این یکی از مهم‌ترین اخبار حوزه محیط زیست استان کرمان در هفته قبل بود. قرار است مجوز شکار 16 راس کل و قوچ‌وحشی برای استان کرمان صادر شود و سهم سیرجان هم از این تعداد قابل توجه است. علی اکبر رسولیان رییس اداره حفاظت محیط زیست به سؤال‌های پاسارگاد در مورد مجوز شکار چهارپا در سیرجان پاسخ می‌دهد.
 مجوز شکار برای چند راس چهارپا صادر شده است؟
کلا در استان کرمان برای شکار 16 راس کل و بز وحشی مجوز شکار داده می‌شود.
 چند راس از این‌ها مربوط به سیرجان است؟
شش راس از این 16 راس مربوط به شهرستان سیرجان است.
 مجوز شکار مربوط به کدام منطقه است؟
منطقه گود غول.
 فقط سیرجانی‌ها می‌توانند مجوز شکار بگیرند؟
نه از این شش راس یکی مربوط به ساکنان بومی سیرجان است که با تعرفه دولتی برای هر راس 900 هزار تومان است. پنج راس کل دیگر را صندوق ملی محیط زیست قیمت‌گذاری می‌کند و بعدا اعلام می‌شود. الان در حال حاضر یک راس دولتی که مختص بومیان سیرجان است.
 مجوز آن پنج راس چهارپا به چه کسانی داده می‌شود؟
برای گرفتن این مجوز از تمام کشور می‌توانند ثبت‌نام کنند و شاید خارجی‌ها هم بتوانند ثبت‌نام کنند.
 شکارچیان چگونه باید ثبت نام باید بکنند؟
افرادی که متقاضی دریافت پروانه شکار چهارپا در سال 98 هستند باید مدارک مورد نیاز خود را از تاریخ پنجشنبه 17/11/98 تا امروز دوشنبه 21/11/98 به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تحویل دهند.
 چه مدارکی برای ثبت نام پروانه شکار چهارپا لازم است؟
اصل کارت ملی و مدرک تاییدیه محل سکونت، اصل جواز حمل سلاح گلوله‌زنی دارای اعتبار و اصل دفترچه شناسایی شکارچیان دارای اعتبار. متقاضیان می‌توانند این مدارک را تکمیل و تحویل اداره نظارت بر امور حیات وحش واقع در کیلومتر یک هوانیروز در اداره کل حفاظت محیط زیست استان دهند.
 آیا به شکارچیانی که تخلف داشته‌اند مجوز داده می‌شود؟
خیر. برای صدور پروانه شکار چهارپا شرایطی وجود دارد. متقاضیان بومی باید مدرکی از بخشداری یا فرمانداری شهرستان مبنی بر اقامت بومی را ارایه دهند، متقاضیان دارای سابقه تخلف، مجاز به ثبت نام نیستند و همچنین امکان صدور پروانه با جواز موقت و جواز حمل سلاح عشایری میسر نیست.
 مسلما تعداد شکارچیان خیلی بیشتر از تعداد مجوز است برای انتخاب صدور مجوز چه می‌کنید؟
در صورتی که تعداد متقاضیان بیش از سهمیه اعلامی باشد اداره کل محیط زیست استان اقدام به قرعه‌کشی از میان متقاضیان در تاریخ پنجشنبه 24/11/98 ساعت 9:00 صبح با حضور متقاضیان در سالن اجتماعات این اداره می‌کند.
 چگونه تشخیص می‌دهید که یک شکارچی با مجوزی که گرفته فقط یک راس چهارپا را زده است؟
حداقل دو نفر از ماموران اجرایی محیط زیست همراه شکارچیان می‌روند. این‌گونه نیست که هر کسی هر گونه دلش خواست برود و شکار کند.
 چند روز فرصت دارند که چهارپا را شکار کنند؟
سه روز فرصت دارند که پس از گرفتن مجوز شکار را بزنند. زدن شکار شرایطی هم دارد مثلا اینکه قبل از طلوع آفتاب انجام شود و ... .
 شکارچی از کجا تشخیص می‌دهد که کدام حیوان را بزند‏ مثلا حیوان حامله نباشد یا سنش کم نباشد؟
شکار زدن شرایطی دارد مثلا کل وحشی باید بالای هشت سال سن داشته باشد. همکاران ما همراه شکارچی هستند و از روی شاخ‌ها می توانند تشخیص ‌دهند. قطعا این موارد را مد نظر قرار می‌دهند.
 پس از چند سال مجوز شکار چهارپا صادر می‌شود؟
پس از سه یا چهار سال است که مجوز محدود شکار صادر می‌شود.
 همیشه عنوان می‌شود که تعداد حیوان‌های وحشی کاهش یافته، پس چرا چنین مجوزهایی صادر می‌شود؟
قطعا این موضوع کارشناسی شده است. تعداد چهارپایان بالا رفته و قابل ملاحظه شده است. یک موضوع دیگر اینکه سن برخی از حیوان‌های چهارپا هم بالا رفته و باید شکار شوند. موضوع قابل تامل اینکه شهرستان سیرجان بهترین شرایط را داشته و محافظت خیلی خوبی از حیات وحش شده که این تعداد مجوز برای سیرجان صادر شده است.
 شکارچه زمانی انجام می‌شود؟
اصولا در پاییز و زمستان شکار باید انجام شود. برای این مجوزها هم تا چند روز آینده قرعه‌کشی انجام می‌شود و قطعا قبل از سال شکار انجام می‌شود.