رییس آموزش و پرورش سیرجان در گفت‌وگو با پاسارگاد
اگر سال تحصیلی به تابستان بخورد، مشکلاتی در پیش داریم
 50 درصد مدارس مشکل سرمایشی دارند
 ناصر صبحی
تعطیلی مدارس در پی شیوع ویروس کرونا، یکی از دغدغه‌های جامعه بود اما حالا مشکل ب زمان بازگشایی مدارس است. حتا اگر مدارس از ابتدای اردیبهشت نیز بازگشایی شوند، دانش‌آموزان یک ماه و نیم (اسفند و نیمی از فروردین) از درس‌ها عقب هستند. در این مدت هرچند بحث آموزش مجازی جایگزین آموزش حضوری شد اما با توجه به نبود روند روشن و مشخص و از سویی سلیقه‌ای بودن میزان و نحوه تدریس، هیچگونه هماهنگی در این بحث به چشم نمی‌خورد. بحث استفاده از «شاد»؛ مخفف «شبکه اجتماعی دانش‌آموزی» از سوی آموزش و پرورش خود مشکل دیگری بود زیرا بسیار از والدین به این شبکه و سایر شبکه‌های ساخت داخل اعتماد نداشتند و ترجیح می‌دادند همچنان از واتس‌آپ و تلگرام استفاده کنند.
بسیاری از معلمان مدارس غیرانتفاعی طی دوران تعطیلی، هر روز ساعاتی را به تدریس اختصاص می‌دادند تا عقب‌ماندگی درس‌ها جبران یا حداقل کمتر شود. با این وجود برخی مدیران مدارس غیرانتفاعی با توجیه بسته بودن مدارس، حاضر به پرداخت دستمزد برای معلمان نیستند و این موضوع منجر به ایجاد کم‌انگیزگی در میان معلمان این مدارس شده است.
به همین دلایل، گفت‌وگویی با اکبر محیاپور؛ رییس اداره آموزش و پرورش سیرجان انجام دادیم.
 تکلیف مدارس سیرجان چیست؟
آقای رییس‌جمهور دستور دادند استان‌هایی که وضعیتشان سفید است، خودشان تصمیم بگیرند.
 استان کرمان سفید محسوب می‌شود؟
ما این را نمی‌دانیم. چون آمار در حوزه استانداری‌ها است و شهرستانها در این قسمت تصمیم نمی‌گیرند.
 از استان در این مورد چیزی ابلاغ نشده؟
تا این لحظه تصمیمی به ما ابلاغ نشده است. تصمیم با استانداری‌ها خواهد بود.
 آیا معلمان باید با دانش‌آموزان از طریق «شاد» در ارتباط باشند؟ گویا والدین در مورد این موضوع نگرانی‌هایی دارند.
فعلا استفاده از این نرم‌افزار به تعویق افتاده است. قرار بود از شنبه شروع به کار کند اما فعلا به تاخیر افتاده است.
 احتمال دارد که باز شدن مدارس به تابستان موکول شود؟
ما هیچ چیز در این مورد نمی‌دانیم. هر احتمالی ممکن است. تصمیمات در این مورد در سطح کلان و در وزارت‌خانه‌ها گرفته می‌شود. اصلا شهرستانها در این مورد تصمیم‌گیر نیستند. فقط با ما مشورت می‌کنند.
 اگر قرار به بازگشایی شود، آیا آمادگی لازم وجود دارد؟
بله. کلاس‌ها و همه امکانات‌مان آماده است. اگر به ما دستور داده شود که از فردا مدارس باز شوند، امکانش برای ما وجود دارد.
 از نظر مسایلی مانند ضدعفونی روزانه مدارس، چطور؟
برای این موضوع اعتباری برای مدارس در نظر گرفتند که به حساب مدارس واریز شده است.
 معلمان مدارس غیرانتفاعی قبل از عید و در ایام عید، تدریس را از طریق فضای مجازی ادامه می‌دادند، آیا مشمول دریافت حقوق هستند یا خیر؟
در این زمینه هم چون یک موضوع کشوری است و شهرستانی نیست، تصمیم‌گیری با ما نیست. اما تا جایی که اطلاع داریم چون مشخص نیست که پایان بحران چه زمانی است و کار به چه شکل باید ادامه پیدا کند، فعلا در این زمینه هیچ تصمیمی اتخاذ نشده، دستورالعملی از سوی آموزش و پرورش نیامده و چیزی مطرح نشده است.
 اگر بازگشایی به ماه‌های گرم و به خصوص تابستان بخورد، آیا مدارس سیرجان از نظر سرمایشی مجهز هستند؟
نه متاسفانه. یکی از مشکلات ما تقریبا همین است که ۵۰ درصد از مدارس ما در بحث سرمایشی مشکل دارند.
 این مشکل چگونه قابل حل خواهد بود؟
این زمینه اعتبار بیشتری می‌خواهد که از توان شهرستان خارج است. بحث‌های زیادی در این مسئله مطرح است؛ مانند بحث برق مدارس. خیلی از مدارس اگر بنا باشد که به وسایل سرمایشی مجهز شوند، برق سه فاز می‌خواهند. خیلی از مسائل جانبی وجود دارد که اگر کلاس‌ها بخواهد در تابستان شروع شود، جزو مشکلات ما خواهد بود. همان‌طور که گفتم، نیمی از کلاس‌های‌مان امکانات سرمایشی ندارند. دلیلش هم این است که زمان کار مدارس همیشه از اول مهر تا تقریبا نیمه خرداد بودند. توی این موقعیت هم به آن شکل نیاز به کولر نبود. ما اطلاعات و مسایل را ارسال کردیم و گفتیم که وضعیتمان در بحث برق و سیستم سرمایشی به چه شکل است.
 هنوز پاسخی داده نشده؟
هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده که بخواهند پاسخی بدهند. هنوز پایان بحران مشخص نیست که بخواهند تصمیمی بگیرند. متاسفانه مهمترین مشکل این بحران که همه برنامه‌ریزی‌ها را دچار مشکل کرده این است که نمی‌دانند چه موقع و به چه شکل باید عمل شود.