جمعه, 10 تیر 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

رییس اداره امور منابع آب سیرجان؛
به وضعیت آبی سیرجان نباید خوشبین بود
 گروه جامعه
بارندگی‌های ایام عید در ذهن بسیاری این باور را به وجود آورد که تابستان امسال مشکل کم‌آبی نخواهیم داشت اما با وجود آرسنیک در آب چاه‌های سیرجان و تامین آب شرب از سد تنگوییه، رییس اداره آبیاری سیرجان معتقد است با این حجم آبی که سد تنگوییه دارد اگر تا مرداد پروژه لوله‌کشی از چاه‌ها تا تصفیه‌خانه سد تنگوییه انجام نشود با مشکل مواجه خواهیم شد.
محسن اسدی با بیان اینکه وضعیت سد تنگوییه با توجه به بارندگی‌های عید بهتر شده است، گفت: «ولی وضعت سد به شکلی است که باید یک مدت صبر کنیم یعنی بعد از بارندگی‌ها یک مدت باید صبر کرد تا روان‌آب‌ها وارد سد شوند و بتواند تاثیر معناداری روی سد بگذارند».
او میزان ذخیره آب سد حدود 14 میلیون مترمکعب برآورد می‌کند و معتقد است برای تامین آب شرب در سال 99 مشکلی نداریم؛ «ما انتظار داریم تا تیر و مرداد لوله‌کشی‌ها را شرکت آب و فاضلاب انجام دهد. تا آن موقع مشکلی نخواهد بود اما اگر انجام نشود بعد از این مدت به مشکل برمی‌خوریم.»
اسدی با بیان اینکه اگر بارندگی‌ها در عید انجام نمی‌شد وضعیت‌مان اصلا مساعد نبود، ادامه داد: «با توجه به بارندگی که در چهارگنبد داشتیم سرشاخه‌های سد پلنگی وضعیت خوبی دارند و روان‌آب‌هایی که ایجاد می‌شود سد تنگوییه را تغذیه می‌کنند.»
او با اشاره به خاموشی موتورپمپ‌ها در ایام نوروز گفت: «امسال در زمستان مثل سال‌های قبل که 45 روز خاموشی داشتیم یک ماه خاموشی داشتیم چون در زمستان بارندگی‌های خوبی نداشتیم گفتیم ببینیم بارندگی‌های بهار به چه صورت خواهد بود. بعد از بارندگی‌هایی که در ایام عید اتفاق افتاد گفتیم خاموشی را در این برهه قرار دهیم تا حداقل همان 40 روز جبران شود. خاموشی موتورپمپ‌ها از 10 فروردین آغاز و تا 20 فروردین ادامه دارد.»
اسدی معتقد است با این بارندگی‌ها مشکل خشکسالی‌ رفع نشده است؛ «درست است الان میزان بارندگی‌های‌مان از متوسط بلندمدت و متوسط مشابه سال قبل همین موقع بالاتر است ولی این‌ها دلیل نمی‌شود که بگوییم خشکسالی‌های‌مان برطرف شده است. هنوز تا برطرف شدن خشکسالی‌ها راه درازی داریم. آن‌قدر که میزان برداشت‌های ما از آب چاه‌های کشاورزی، صنعتی و شرب زیاد است که با این میزان بارندگی جبران نمی‌شود».
اسدی می‌گوید اجرای طرح‌هایی نظیر خاموشی‌ موتورپمپ‌ها، تعدیل پروانه‌ها یا هوشمند کردن موتورپمپ‌ها در کاهش مصرف خیلی تاثیر داشته است؛ «ما هرسال که خاموشی‌ موتورپمپ‌ها را انجام می‌دهیم چیزی در حدود حجم آب سدتنگوییه صرفه‌جویی می‌شود ولی چون زیرِزمین است کسی آن را نمی‌بیند.» از نظر او تاثیر تعدیل پروانه‌ها را باید بعد از این ببینیم؛ «چون ما تا الان روی کاغذ پروانه‌ها را تعدیل کردیم و به مرحله‌ی اجرا نرسیده بود، و در دشت تاثیر آنچنانی نمی‌دیدیم ولی مِن بعد باید اثرش را ببینیم. واقعا دارد از آن شیب تند اثر تخریبی سفره‌های آب زیرزمینی کاسته می‌شود. ما تمام تلاش‌مان این است آن نموداری را که با سرعت به سمت پایین می‌رود را شیبش را کم کنیم هرچه بتوانیم شیب را کم کنیم تاثیرش روی سفره‌ها بیشتر است».
رییس اداره آبیاری تاکید دارد به وضعیت آبی سیرجان نباید خوشبین بود؛ «ما فقط تمام تلاش‌مان این است که بتوانیم این شیب را کمتر کنیم. و اگر هم اتفاق خوبی در سیرجان دارد می‌افتد، ناشی از همکاری خوب مردم و مطبوعات است. در همین قضیه خاموشی ده روزه موتورپمپ‌ها پیام‌های خوبی از مردم می‌گیریم. حالا شاید یک تعداد هم ناراضی بودند اما ما هم به هرحال چاره‌ای نداریم و بین بد و بدتر باید یک راه را انتخاب کنیم. البته با توجه به بارندگی‌های اخیر قطعا مشکلی برای باغات پسته ایجاد نمی‌شود. اما هستند افرادی را که هنوز در همان روزی که دارد باران می‌بارد موتورپمپ‌های‌شان روشن است و می‌گویند بگذار باغ‌مان آب روی آب بخورد».
اسدی در مورد پروژه‌ی انتقال آب از خلیج‌فارس گفت:«کارهایش دارد به سرعت انجام می‌شود و روندش هم خوب است اما اینکه بگوییم چه موقع یا چه مدت دیگر به اتمام می‌رسد نمی‌توان دقیق گفت. ظاهرا صحبت‌هایی شده که از این آب استفاده شرب هم بشود اما قطعی نیست».