سخنگوی ستاد مدیریت مقابله با کرونا:
موج دوم بیخ گوش‌مان است
 پاسارگاد
شیوع کرونا شاید برای بسیاری از کشورها در بدترین زمان بود اما تعطیلات نوروزی در ایران، نقش غیرقابل انکار و کمک‌کننده‌ای در مقابله با این ویروس داشت. با این وجود، پایان تعطیلات و لزوم بازگشت مردم به مشاغل، موجب نگرانی بخش بهداشتی و درمانی جامعه شده است. متخصصان بهداشتی معتقدند بازگشت مردم به مشاغل، در صورت عدم رعایت فاصله‌گذاری و پایبندی به مقررات بهداشتی، می‌تواند جامعه را با موج دوم بیماری روبرو کند. دکتر محمد موقری‌نسب، سخنگوی ستاد مدیریت مقابله با کرونا و معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی می‌گوید که خطر هنوز بیخ گوش ما است.
 آقای دکتر، آمار سیرجان در بحث کرونا تا این لحظه (ظهر یکشنبه) به چه صورت است؟
تا این لحظه همان 10 مورد مثبت قطعی و 2 مورد فوتی را داشتیم. تا دیروز 130 نفر در بخش ARD بستری بودند؛ یعنی همان بخش بیماران حاد تنفسی ولی آمار کرونای قطعی که مورد تایید وزارت بهداشت است و بر اساس آزمایش تشخیص داده می‌شود، همان موارد ذکر شده بود.
 با توجه به آمارها، آیا سیرجان به پیک رسیده است؟
وضعیت کل کشور در حال رفتن به سمت مهار شدن قله یا اوج است و پس از این مرحله باید منتظر مهار و نزولی شدن شیوع کرونا باشیم ولی با توجه به شرایط پیش‌آمده، یعنی مواردی نظیر مسافرت‌ها، جابجایی‌ها و عدم رعایت‌ها، متاسفانه این خطر هنوز بیخ گوش ماست و ممکن است انتقال وجود داشته باشد. ممکن است افراد بدون علامت که در جامعه حضور داشتند، ویروس را منتقل کرده باشند و در نتیجه موج دوم که نگرانی در مورد آن در سطح کشور نیز وجود دارد، بروز پیدا کند.
 آیا در سیرجان کرونا مهار شده است؟
نمی‌شود چنین چیزی گفت. خوشبختانه استان کرمان و به خصوص شهرستان سیرجان با توجه به میزان جمعیت، وضعیت بهتری نسبت به بسیاری از مناطق دیگر دارد. الحمدالله موارد مثبت قطعی ما زیاد نبوده اما دلیل بر این نیست که بگوییم بیماری را مهار کردیم. این بیماری بسیار مرموز است، ناقلان می‌توانند کاملا بدون علامت باشند و به خاطر همین موضوع به هیچ عنوان نمی‌توانیم به مردم این اطمینان را بدهیم که هیچ مشکلی وجود ندارد. باید کماکان فاصله‌گذاری رعایت شود. متاسفانه به محض پایان تعطیلات عید، همه و در کل کشور احساس می‌کنند کرونا رفت و تمام شد. اصلا چنین چیزی واقعیت ندارد.
 نظر تخصصی شما در مورد بازگشایی صنوف چیست؟
فعلا که گفته‌اند همچنان وضعیت مانند قبل باشد و صنوف غیرضرور تعطیل باشند. باید دید تصمیم بعدی چیست اما علی‌رغم مشکلات و تبعاتی که برای صنوف وجود دارد، هرچه فاصله‌گذاری بیشتر شود، ما به عنوان دستگاه بهداشتی موافق هستیم. ما به مسایل اقتصادی کاری نداریم و متولی‌اش نیستیم. صرفا از نظر متولی بهداشت می‌گوییم که هرچه پروسه فاصله‌گذاری بیشتر باشد، بهتر است.