افزایش قیمت اجناس در بحران کرونا
 گروه جامعه
«کلا چهار تا مغازه جنس می‌فروشند. آن‌ها هم تا دو برابر گران کرده‌اند. می‌گویند می‌خواهید بخرید، می‌خواهید نخرید.»
این‌ها بخشی از حرف‌های یکی از سوپرمارکت‌دارهای سطح شهر است. قیمت برخی اجناس اعم از خوراکی تا دخانیات در این مدت بسیار زیاد شده و این افزایش قیمت با اعتراض خریداران روبرو است. مغازه‌داران می‌گویند چاره‌ای ندارند زیرا مغازه‌های محیاشهر قیمت‌ها را بالا برده‌اند.
دلیل چیست؟ مغازه‌دار محیاشهری می‌گوید: «از وقتی به خاطر کرونا، مرزهای کشورهای حاشیه خلیج فارس بسته شده، جنس کمتر و گران‌تر شده. ما هم ناچاریم گران‌تر بفروشیم. نمی‌شود که به قیمت امروز بخریم و به قیمت دیروز بفروشیم.»
محمدرضا خواجویی؛ رییس اداره صنعت، معدن و تجارت به پاسارگاد می‌گوید: «نظارت بر کل اجناسی که در سطح شهرستان توزیع می‌شود، جز اقلام دارویی بر عهده اداره صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف است.»
خواجویی در مورد مغازه‌های محیاشهر می‌گوید: «براساس بخشنامه‌ای که از سوی ریاست جمهوری در مورد تعطیلی صنوف ابلاغ شده بود، در تمام ایام نوروز و با رعایت بحث حضور یک سوم نیروها بر سرکار، نظارت را انجام دادیم. محیاشهر نیز هر روز بازدید می‌شد و تمام مغازه‌ها تعطیل بودند و هر مغازه‌ای که باز بوده، با آن برخورد شده است. مطابق قانون جز صنوف 12 گانه مجاز، باقی اصناف باید در ایام ممنوعیت تعطیل باشند.»
پس در محیاشهر چگونه جنس به فروش می‌رسد؟ پاسخ ساده است. برخی مغازه‌داران یا داخل مغازه و یا در خودرویی جلو و یا اطراف مغازه حضور دارند. مشتریان شناخته شده هستند و با مراجعه یا تماس، قرار خرید و فروش گذاشته می‌شود. از سویی برخی مغازه‌داران نیز پاسخ خود را به این داستان دارند: «ما عمده فروش هستیم و جزو صنوفی که باید تعطیل شویم به حساب نمی‌آییم.»
برخلاف اظهارات خواجویی، برخی از مغازه‌های محیاشهر باز هستند و فروش خود را دارند. این را هم از معتادانی که برای خرید متادون مراجعه می‌کنند می‌توان متوجه شد و هم کاسبانی که خرید عمده دارند. در این مغازه‌ها بیشتر محصولات خارجی به چشم می‌خورند. محصولاتی که از مغازه‌های محیاشهر به مغازه‌های سطح شهر آورده می‌شوند و جزوی از سبد خرید مردم هستند.
خواجویی در مورد محصولات خارجی محیاشهر می‌گوید: «هر محصولی که وارد کشور می‌شود، اگر مراحل گمرکی را طی نکرده باشد و اسناد گمرکی نداشته باشند، قاچاق محسوب می‌گردند. وقتی ما به مغازه‌ها مراجعه می‌کنیم، مغازه‌ها باید فاکتور خرید ارایه کنند که این خرید غالبا از تهران است و اگر فاکتور یا اسناد گمرکی نداشته باشند، به عنوان کالای قاچاق تلقی می‌شود.»
با تمام این احوال، اجناس در محیاشهر در حال خرید و فروش هستند و بسیار گران‌تر از آن‌چه تا پیش از اسفند بود. مغازه‌داران سطح شهر می‌گویند اجناس به اصطلاح خارجی در محیاشهر بین 70 تا 100 درصد افزایش قیمت داشته‌اند. در حین صحبت با مغازه‌دار، مرد میان‌سالی تقاضای یک بسته مارلبرو فیلترپلاس می‌کند. مغازه‌دار می‌گوید: 48 هزار تومان. مرد میان‌سال خود را نمی‌شکند، سیگار را می‌خرد و ضمن دادن چند فحش به مسئولان مملکت از مغازه خارج می‌شود. مغازه‌دار می‌گوید: «مردم فکر می‌کنند ما اجناس را گران کرده‌ایم اما خودمان داریم گران می‌خریم. کرونا ذهن همه را مشغول کرده. بگذار تمام شود، تازه مردم می‌فهمند در این مدت قیمت‌ها چقدر افزایش داشته است.»