یکشنبه, 07 آذر 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۸ | ۱ آذر ۱۴۰۰

رییس اداره پست در پاسخ به گلایه‌های مردم از شلوغی و دیررسیدن بسته‌های پستی:
حجم کاری پست 5 برابر شده است

 زهرا خواجویی‌نژاد
این روزها شیوع بیماری کرونا بر بازار سنتی و فیزیکی تأثیر مستقیم گذاشته و بازار به‌ دلیل توصیه وزارت بهداشت برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری خالی از مشتری است. خریدهای آنلاین آن قدر از خریدهای سنتی پیشی گرفته است که مهدی پرنیان رییس اداره پست سیرجان می‌گوید در این دوماه حجم کار پرسنل اداره پست 5 برابر شده است. از آن طرف حجم کار باعث دیر رسیدن بسته‌های پستی و گلایه‌های مردم شده است.
با دیر رسیدن بسته‌های پستی مردم خود به اداره پست مراجعه می‌کنند تا پیگیر بسته‌شان شوند و همین باعث شده این روزها اداره پست شلوغ‌تر از همیشه باشد. نمی‌دانم گذرتان به تازگی به پست مرکزی سیرجان رسیده است آن هم بین ساعت 1 تا 2 بعدظهر. ساختمان داخل کوچه پر از رفت‌و‌آمد است. دو اتاق در این ساختمان قرار دارد که جمعت از کول هم بالا می‌روند، صدای مردم بلند است یکی می‌گوید چرا جواب من را نمی دهید حداقل کدمرسوله را بزنید ببینید بار من رسیده است، دیگری می‌گوید یک هفته است بسته‌ام ارسال شده اما هنوز به دست من نرسیده است، آن یکی بدون اجازه، خودش وارد فضای کاری پرسنل می‌شود و داخل بارها می‌گردد، یک گونی پر از بسته و نامه است همه را می‌ریزد روی زمین بدون آنکه توجه کند شاید داخل آن شکستنی باشد، یکی از آن طرف داد می‌زند آروم شاید شکستنی باشد. در بین مردم تعداد کمی ماسک و دستکش دارند و اکثرشان بدون نگرانی بین جمعیت ایستاده‌اند.
 به دلیل کرونا خریدهای اینترنتی بیشتر شده است
رییس اداره پست می‌گوید: «‌با توجه به اینکه اعلام کردند مردم تمام خریدهای‌شان را اینترنتی انجام دهند ما ظرفیت‌مان افزایش یافت. ما در طول سال یک روال عادی داشتیم که با یک تعداد نیرو کار می‌کردیم. الان کارمان سه برابر شده است. پرسنل‌مان هم تا یک حدی می‌توانند پاسخگو باشند.» او ادامه می‌دهد: «‌مردم خرید اینترنتی‌شان را انجام می‌دهند و هنوز بسته‌شان نرسیده می‌آیند داخل پست دنبالش. به همین دلیل پست شلوغ شده است. با این حال ما آمدیم نامه‌رسان‌های‌مان را قسمت‌بندی کردیم و سعی کردیم در هر اتاقی دو سه نفر بگذاریم که برای خودشان و مردم مشکلی پیش نیاید حتی نمازخانه‌مان را هم تعطیل کردیم و به این کار اختصاص دادیم. و هرچه اتاق داشتیم خالی کردیم و در اختیار نامه‌رسان‌های‌مان گذاشتیم. ولی مراجعه‌کننده زیاد است ما همیشه روزی صد و خوردی بسته بزرگ داشتیم اما همین امروز 600 تا بسته داشتیم. یعنی یه چیزی حدود 5 برابر شده است.»
 برای شهر بزرگی مانند سیرجان 12 نامه‌رسان وجود دارد
مهدی پرنیان می‌گوید: تعداد نیروهای ما 18 نفر است که از این تعداد 12 نفرشان نامه‌رسان هستند. برای شهر سیرجان 12 نفر خیلی کم است. به همین دلیل بارها درخواست افزایش نیرو دادیم ولی ادارات دولتی به خصوص پست جذب نیرو ندارند. پیش آقای فرماندار رفتیم و این مشکل را گوشزد کردیم. ایشان هم یک نیرویی از یکی از شرکت‌های گل‌گهر چند روز پیش برای ما فرستاده است که به دلیل ناوارد بودن نتوانسته موثر واقع شود.
او در پاسخ به اینکه چرا برخی نیروی‌های‌تان دستکش و ماسک ندارند؟ می‌گوید «ما روزی یک جفت دستکش بهشان می‌دهیم و در این دوماه هم هزار جفت دستکش خریدیم و در اختیارشان گذاشتیم اما دستکش‌ها نازک هستند و در حمل بارها پاره می‌شوند.»
به گفته‌ی پرنیان نیروهای پست یک ظرفیتی دارند؛ «حداکثر هرکدام‌شان بتوانند روزی 90 - 100 تا بسته و نامه را توزیع کنند آن هم اگر خیلی بی‌وقفه کار کنند. دیگر بیشتر از آن امکانش نیست. این 12 نفر هزار و دویست تا نامه و بسته را می‌برند 800 تای آن می‌ماند».
او در مورد گلایه مردم از دیر رسیدن بسته‌های پستی گفت: «با توجه به اینکه حجم بسته‌ها زیاد است نامه‌رسان می‌گردد فقط بسته‌ای که آدرسش کامل باشد را می‌برد. اگر در آدرس پلاک قید نشده باشد یا آدرس کامل نباشد دیگر در این شرایط هیچ فرصتی باقی نمی‌ماند در آن کوچه از ده‌تا خانه بپرسد که خانه فلانی کجاست و هر نامه و بسته‌ای را که کوچک‌ترین ایرادی داشته باشد، کنار می‌گذارد».
 این بی‌نظمی‌ها به دلیل فضای کوچک‌مان است
رییس اداره پست در مورد بی‌نظمی در پست اینکه تمام بسته‌ها روی سر هم روی زمین ریخته می‌شود و مردم بین‌شان می‌چرخند تا بسته‌شان را پیدا کنند، هم گفت: «ما خیلی فضای‌مان کوچک است در همین اتاق داخل کوچه تا دوماه پیش هر 12 نفرِ نامه‌رسان داخل همین اتاق بودند الان فقط چهارنفرشان آنجا هستند بقیه را جدا کردیم و داخل اتاق‌های دیگر گذاشتیم با این حال هنوز فضا کوچک است و این بی‌نظمی به همین دلیل است. واقعا پرسنل ما در خطر هستند».
او در پاسخ به این سوال که تا الان برای هیچکدام از پرسنل مشکلی پیش نیامده است گفت: «نه خداروشکر تا الان مشکلی نداشتیم و بلاخره در این قضیه خدا کمک‌مان کرده است».
 حجم کاری پرسنل‌مان چندین‌برابر شده است
وی پاسخگو بودن پرسنل می‌گوید: «گاهی دیگر حوصله‌شان تمام می‌شود. ما همیشه هر سال در ماه اسفند یک مقدار آمارمان بالا می‌رفت و کارمان زیاد می‌شد بچه‌ها اما دلشان خوش بود از فروردین دیگر کارشان سبک می‌شود. شلوغی تمام می‌شود و راحت می‌شوند. امسال فروردین وضعیت بدتر از اسفند سال‌های قبل است مثلا ما یک ماشینی داریم در پست بلال که بسته‌های سنگین را می‌برد این بنده خدا روزی حداکثر 80 تا بسته می‌تواند ببرد ولی پنج‌شنبه 400 تا بسته برایش رسیده است، امروز 600 تا بسته برایش رسیده است. همیشه یک ماشین ایسوزو برای‌مان بار می‌آورد ولی امروز دوتا کامیون 6تن برای‌مان بار رسیده است.» او معتقد است به دلیل کرونا مردم خریدهای اینترنتی‌شان چند برابر شده است؛ «مثلا آن موقع روزی 30-40 تا بسته دیجی‌کالا داشتیم الان روزی 200 تا بسته از دیجی‌کالا داریم».
پرنیان در مورد مرخصی رفتن نیروها و نبود جایگزین در زمان مرخصی پرسنل پست هم گفت: «این به دلیل کمبود نیروست. ما وقتی 12 نامه‌رسان داریم هرکدام یک منطقه‌ای را پوشش می‌دهند وقتی یک‌نفرشان به مرخصی برود همکارش ظرفیت ندارد حتی بسته‌های خودش را ببرد چه برسد به اینکه از آن هم بخواهد ببرد. و اگر طرف دو روز به مرخصی برود زمانی که برگشت باید تمام بسته‌هایش را ببرد.»
 استاندارد رسیدن بسته‌های پستی به دست مردم 48 ساعت است
پرنیان استاندارد زمان رسیدن بسته‌های پستی به دست مردم را 48 ساعت اعلام می‌کند ولی به دلیل حجم کار نامه‌رسان‌ها اولویت را روی بسته‌هایی می‌گذارند که آدرس‌شان کامل باشد. به گفته‌ی او این حجم از گلایمندی‌ها به گوشش رسیده است؛ «مردم هم در سایت شکایت‌شان را مطرح می‌کنند هم به خود من زنگ و پیام می‌دهند و تا جایی بتوانم شکایت‌شان را پیگیری و کارشان را انجام می‌دهم اما این روزها شکایت‌ها بالا رفته است درواقع وقتی حجم کار بالا فته شکایت‌ها هم بالا می‌رود».
او می‌گوید: مدیرعامل سازمان پست که به کرمان آمده بود پیشش رفتم گفتم ما از پارسال تا الان 27 نفر نیرو داشتیم الان 18 نفر شدند، 9 نفر بازنشسته شدند. جای این 9 نفر شما یک نیرو هم به ما ندادید، در پاسخ گفت فعلا کاری نمی‌شود کرد.
با شنیدن حرف‌های رییس اداره پست به نظر می‌رسد با این حجم کاری اداره پست آن هم در دوران کرونا مسئولان ارشد شهری توجه‌ زیادی به این اداره، ساختمان فرسوده‌اش، کمبود نیرویش نمی‌کنند و همه‌ی بار بر دوش پرسنلش افتاده است.