در صورت عدم رعایت هرماه 15 تا 20 نفر به تب مالت مبتلا می‌شوند

 اکبر اسدی*
تب مالت بیماری غیرواگیرداری است که موارد ابتلای قابل توجهی دارد و در صورتی‌ که مردم و شهروندان در خصوص مراقبت از بیماری تب مالت اصول کنترلی را رعایت نکنند، امسال بطور متوسط هر ماه۲۰ تا 15 نفر مبتلا به تب مالت در سطح شهرستان سیرجان خواهیم داشت.
عامل بیماری تب مالت میکروب سرما‌دوستی به نام سایکروفیل است که برخلاف نظر عمومی هرچه شرایط سرمایی و فریز فراهم باشد، رشد و تکثیر آن بیشتر خواهد شد.
 راه‌هایی انتقال بیماری تب مالت:
تمامی فرآوردهای خامی دام مثل: شیری که کاملا جوشیده نشود، سرشیر و پنیر محلی که به شکل سنتی در سوپرمارکت‌ها عرضه می‌شود، بستنی سنتی که به شکل قیفی و انواع دیگر عرضه می‌گردد. در دامداران تب مالت علاوه بر مواردی که گفته شد از گرد‌وخاک آغل و همچنین جفت سقط‌شده دام که دارای ترشحات خونی است و دست‌ها را آلوده می‌کند، به راحتی می‌تواند منتقل شود.
 علایم بیماری تب مالت:
تب، عرق شبانه، درد شدید عضلانی و ستون فقرات که معمولا دراز مدت است.
بیماری تب مالت به بیماری هزار‌چهره معروف است و تمامی شهروندان باید این بیماری را جدی بگیرند و در برخی موارد در تشخیص افتراقی با بسیاری از بیماری‌های دیگر اشتباه گرفته می‌شود مثل دیسک بین‌مهره‌ای (دیسک کمر)
اگر بیماری تب مالت کاملا درمان نشود، به راحتی بعد از دوماه و حتی یک سال بعد دوباره برگشت خواهد داشت. تشخیص تب مالت با یک آزمایش ساده و فوری در آزمایشگاه قابل انجام است.
* رییس ‌گروه بیمای‌های غیرواگیردار