گزارشی از سرقت تجهیزات تالار فردوسی:
واگذاری بعد از سرقت

 حسین اطمینان
به نظر می‌رسد اهالی تئاتر سیرجان نباید روز خوش ببینند و همیشه باید لنگ سالنی با حداقل استانداردها برای اجراهای‌شان باشند. خرداد سال قبل صندلی‌های سالن فردوسی بعد از چند سال تعویض شدند و این سالن رنگ و رویی گرفت. چند ماه بعد و در فصل زمستان جشنواره تئاتر استان کرمان در سیرجان برگزار شد و اداره کل ارشاد این سالن را تجهیز کرد تا بالاخره پس از سال‌ها تلاش رسانه‌ها و دوست‌داران هنر تئاتر سالنی مناسب فراهم شود. اما ماه گذشته به این سالن دستبرد زده شد تا آب سردی باشد بر پیکر تئاتر و اهالی آن. سارق یا سارقان در اولین روزهای اردیبهشت با اشراف کامل وارد سالن فردوسی شده و سیستم صوتی، نور و دستگاه دیمر و بخشی از دکور تئاتر «در انتظار آدولف» را به سرقت بردند. هشتم اردیبهشت ماه رییس ارشاد از این موضوع باخبر شد و شکایت کرد. اما بعد از گذشت بیش از 20 روز خبری از شناسایی و دستگیری سارقان نیست و به نظر می‌رسد اداره ارشاد هم پولی برای خرید دوباره این تجهیزات ندارد.
حمید موسوی رییس انجمن نمایش سیرجان در این رابطه می‌گوید؛ تکلیف واگذاری سالن هنوز مشخص نشده است و متاسفانه این اتفاق‌ها می‌افتد. به گفته‌ی وی؛ الان مسئولیت مشخص نیست، اداره ارشاد هم نیرویی ندارد که به عنوان نگهبان و سرایدار آن جا بگذارد. موسوی ادامه داد: می‌گویند سالن را خودتان کنترل کنید اما ما و گروه‌های نمایشی درحد یک رفت و آمد در حین اجرا می‌توانیم سالن را کنترل کنیم و برای باقی روزها نه پولی داریم و نه نیرویی که بتوانیم آن را مدیریت کنیم. وی گفت: اگر مجموعه تالار فردوسی به تئاتر شهر تبدیل شود مشکلات ما بسیار کم خواهد شد. وقتی تئاتر شهر شود، باید نگهبان داشته باشد و بسیاری از مشکلات دیگر از قبیل نظافت هم حل می‌شود. وی گفت کاش بعد از بازسازی دوربین و دزدگیر نصب شده بود. موسوی معتقد است تا وقتی که تالار فردوسی متولی نداشته باشد، مشکلات وجود دارد. حتی بعضی وقت‌ها برخی از گروه‌های نمایشی فراموش می‌کردند درِ سالن را قفل کنند و این هم می‌توانست به یک حادثه تبدیل شود. رییس انجمن نمایش سیرجان ادامه داد؛ با این سرقت، گروه‌های تئاتر به شدت ضربه خوردند. بعد از 30 سال این سالن تبدیل به یک سالن مناسب برای اجرا شده بود که این اتفاق افتاد. گروه‌های تئاتر سیرجان داشتند جان می‌گرفتند. این دزدی به بدنه تئاتر ضربه شدیدی وارد کرد و تا بخواهیم این نورها را تهیه کنیم خیلی زمان می‌برد و هزینه زیادی لازم دارد. وی پیشنهاد داد که اداره ارشاد در مورد واگذاری این تالار سریع‌تر تصمیم‌گیری کند تا اینکه مشخص شود چه کسی باید از آن مراقبت کند. وی ادامه داد اگر سالن به انجمن نمایش واگذار شود، می‌توان تا حدی درآمدزایی کرد و با همین درآمد از عهده هزینه‌های سالن بر آمد. به گفته‌ی وی وقتی مستقیم مسئولیت داشته باشیم، پیگیر نصب دوربین می‌شویم، نظافت را مرتب چک و بقیه موارد را پیگیری می‌کنیم.
 هشتم اردیبهشت متوجه سرقت شدیم
مجید پورمحسنی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان سیرجان در پاسخ به این سؤال که چگونه از سرقت باخبر شد گفت: روز هشتم اردیبهشت از جلوی اداره عبور می‌کردم که متوجه شدم در اداره باز است. به دلیل بیماری کرونا مجموعه تعطیل است. من هم در را بستم ولی متوجه سرقت نشدم. به خانه آمدم و برای افطار آماده شدم آقای چراغی که از بچه‌های تئاتر است و در کنار تالار فردوسی کافه گالری دارد با من تماس گرفت که ما برای نظافت کافه گالری رفتیم و متوجه سر و صداهایی از داخل سالن شدیم، دیدیم در باز است وقتی داخل سالن شدیم دیدیم وسایل را بردند. پورمحسنی در مورد این‌که چه وسایلی به سرقت رفته گفت: سیستم صوتی به‌طور کامل باند و دستگاه اکو و میکروفون، پنج پروژکتور و دستگاه دیمر را برده بودند. در برآورد هزینه‌ای که شده حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ میلیون تومان ارزش این وسایل است. پورمحسنی در مورد نحوه سرقت گفت: سارق یا سارقان اشراف کامل به مجموعه داشتند و می‌دانستند که چه وسایلی آنجا هست. آنها می‌دانستند که وسایل را چگونه جمع‌آوری کنند و از کجا خارج شوند. سارق یا سارقان قفل درِ پشت صحنه را می‌شکنند و وارد سالن می‌شوند. این در نقطه کور است و از خیابان هم دید ندارد. به نظر می‌رسد آنها وارد سالن شده و وسایل را جمع‌آوری و آماده کرده بودند و در یک لحظه از درِ اصلی رو به بلوار ماشین را داخل بردند یا وسایل را بیرون آوردند و داخل یک ماشین گذاشتند و متواری شدند. آنها قفل در اصلی روی حیاط را هم شکسته بودند. سالن دوربین و دزدگیر و سرایدار نداشت. برای یک کار دولتی باید ردیف بودجه در نظر گرفته شود ولی برای خرید وسایل امنیتی بودجه‌ای نداشتیم. وی ادامه داد اما بودجه مورد نظر تامین شده و از همین هفته کار نصب دوربین شروع می‌شود.
 سالن فردوسی چگونه بعد از سال‌ها تجهیز شد؟
پورمحسنی در مورد اینکه سالن فردوسی چگونه تجهیز شد گفت: سال‌ها بود که تالار فردوسی اصلا برای اجرا مناسب نبود، تجهیزات مناسبی مثل سیستم نور و صدا نداشت و صندلی و کفپوش و بقیه موارد هم استاندارد نبودند. پورمحسنی گفت؛ دو سال پیش آقای حسن‌پور قول دادند که وضعیت تالار فردوسی را پیگیری کنند و یک هفته بعد یک خیر را برای بهسازی معرفی کرد و گفت با این فرد قرارداد ببندید. ما هم گفتیم پول نداریم که ایشان گفتند؛ شما نگران پول نباشید. این فرد خیر دی‌ماه سال ۹۷ کار را شروع کرد و خرداد سال ۹۸ سالن را بدون تجهیزات نور و صدا به ما تحویل داد. اواسط آبان‌ماه مدیرکل ارشاد به ما پیشنهاد داد که جشنواره تئاتر استان را در سیرجان برگزار کنیم. به گفته‌ی پورمحسنی جشنواره تئاتر هم مستلزم یک سری هزینه‌ها از جمله؛ اسکان، پذیرایی، جوایز و ... است. همچنین سالن فردوسی هم برای اجراها به نور و صدا نیاز داشت. ما یک معامله با اداره کل ارشاد کردیم. گفتیم؛ شما نور و دستگاه دیمر سالن را بدهید و ما هم جشنواره را برگزار می‌کنیم. وی ادامه داد: شرکت‌های صنعتی، معدنی مستقیما پول برای تهیه نور و تجهیزات به ما نمی‌دادند اما برای اسکان و جوایز می‌توانستیم با آنها همکاری کنیم و شرکت‌های گل‌گهر، گهر‌زمین و توسعه آهن فولاد این هزینه‌ها را قبول کردند و اداره کل ارشاد هم سالن را تجهیز کرد. سیستم صوتی را خودمان در انبار داشتیم و از همان استفاده کردیم. حالا همه به سرقت رفته‌اند.
 به چند نفر مشکوک بودیم
رییس اداره ارشاد سیرجان در مورد اینکه آیا به کسی مظنون بودید، گفت: به یک سری افراد مشکوک بودیم و آنها به عنوان مظنون به اداره آگاهی فراخوانده شدند و مشخص شد که کار آنها نبوده است. ما می‌دانیم افراد خیلی خودی هستند که این کار را انجام دادند. آنها در این مدت در اداره رفت و آمد زیادی داشته و از همه موارد شناخت داشتند. از آنها اثر انگشت آنچنانی هم نمانده است. وی در مورد انگیزه احتمالی آنها از سرقت هم گفت: به نظر من آنها دو هدف داشتند، یکی مادی بوده و حالا وسیله‌ها را به هر قیمتی در یک شهر دیگر می‌فروشند. هدف دیگر هم اینکه می‌خواستند به بچه‌های تئاتر ضربه بزنند. وی با توجه به اینکه ممکن است فعالیت‌های اجتماعی مثل تئاتر از چند روز آینده آغاز شوند گفت: گروه‌های تئاتر قبلا نور و سیستم صدا را اجاره می‌کردند و الان هم مجبورند همین کار را انجام دهند. وی گفت: در صدد هستیم که بتوانیم دوباره این وسایل را خریداری و جایگزین کنیم. چهارشنبه هم همین هفته در کرمان جلسه‌ای داریم و فکری برای آن برمیداریم.
 سالن شرایط واگذاری را نداشت
وی در پاسخ به این سؤال که چرا سال گذشته سالن را به انجمن نمایش واگذار نکردید گفت: دولت دستور داده سالن‌های مجتمع‌های فرهنگی و هنری واگذار شوند. سال گذشته به دلیل تعمیرات ما سالن فردوسی را از لیست واگذاری خارج کردیم و امسال این سالن در لیست واگذاری است. ابتدای هر سال سالن‌های واجد شرایط را در لیست واگذاری قرار می‌دهند و این سالن به دلیل تعمیرات شرایط واگذاری را نداشت.
 سارق یا سارقان شناسایی نشده‌اند
فرمانده انتظامی سیرجان هم در رابطه با سرقت از تالار فردوسی گفت: ما از همان روز اول تحقیقات را آغاز کردیم اما متاسفانه تاکنون سارق و یا سارقان شناسایی نشده‌اند. سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد ادامه داد: این پرونده از سوی اداره آگاهی سیرجان در حال پیگیری است و ما قطعا نتیجه را به مردم اعلام می‌کنیم.