گفت‌وگو با رییس آموزش‌و‌پرورش سیرجان پیرامون بازگشایی مدارس
طبق پروتکل‌های بهداشتی عمل می‌کنیم

 حدود ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار ضدعفونی مدارس سیرجان است
 اگر استقبال دانش‌آموزان زیاد باشد، ممکن است آموزش زوج و فرد شود

 پاسارگاد
از روز شنبه، مدارس سراسر کشور به مدت یک ماه و با اعلام الزام حضور معلمان و اختیاری بودن حضور دانش‌آموزان، بازگشایی شدند. تحقیقات پاسارگاد از برخی مدارس و تعداد دانش‌آموزان حاضر شده در کلاس‌های درس، حاکی از استقبال حداقلی از 2 تا 10 نفر است. در حقیقت هرچند بسیاری از والدین تا همین چند روز پیش از ناکافی بودن آموزش مجازی گلایه داشتند اما واهمه از احتمال ابتلای به کرونا، موجب شد تا تصمیم بگیرند فرزندان‌شان را به مدرسه نفرستند. از سویی، برخی از معلمان مدارس غیردولتی نیز همچنان از عدم دریافت حقوق سه ماه خود سخن می‌گویند و بنابر شنیده‌ها و همچنین اظهارات مسئول امور مشارکت‌های مردمی، بعید است برای ماه آموزشی اضافه شده مبلغی دریافت نمایند. این در حالی‌ست که از قضا در این ماه، کار معلمان چه در مدارس دولتی و چه غیردولتی دو برابر شده زیرا صبح‌ها باید تدریس حضوری را انجام دهند و عصرها تدریس مجازی را پی بگیرند.
اکبر محیاپور؛ رییس اداره آموزش‌و‌پرورش سیرجان از اجرای دقیق پروتکل‌های بهداشتی سخن می‌گوید و معتقد است معلمان در تدریس، به دنبال انجام وظیفه و مسئولیت اجتماعی خویش هستند و مسایل مالی برای‌شان اهمیت کمتری دارد.
 گویا امروز(شنبه) مهمانانی از آموزش و پرورش استان داشتید. دلیل و نتیجه حضورشان در سیرجان چه بود؟
بازدید از سیرجان، جزو برنامه بازدید از کل استان بود. اداره کل آموزش و پرورش استان به هر 32 شهر استان، نمایندگانی را جهت بازدید اعزام کرده بود و سرکار خانم مرادی؛ معاون پرورشی اداره کل نیز به سیرجان آمدند تا از مدارس ما بازدید کنند. یک فرم ارزیابی بود و ایشان از چند مدرسه در مقاطع تحصیلی مختلف بازدید و از روند کاری مدارس ابراز رضایت کردند. همچنین ایشان در جریان تمهیدات اندیشیده ما برای برگزاری امتحانات در مدارس روستایی ما قرار گرفتند و رضایت کافی نیز وجود داشت.
 انتخاب مدارس بازدید شده توسط شما انجام شد یا ایشان به طور اتفاقی انتخاب کردند؟
ما لیست مدارس را در اختیار ایشان قرار دادیم. البته به دلیل این‌که بازدید از مدارس روستایی برای ایشان امکان‌پذیر نبود، بازدیدها از مدارس شهری انجام شد و ایشان از لیست ارایه‌شده، تعدادی از مدارس را برای بازدید انتخاب کردند.
 از تعداد دانش‌آموزانی که امروز در مدارس حاضر شدند، اطلاعی دارید؟
براساس درس‌ها متفاوت است. هدف وزارت‌خانه این است که دانش‌آموزانی که به هر دلیل امکان استفاده از فضای مجازی را نداشتند و یا درس‌هایی که دانش‌آموزان کمتر از طریق فضای مجازی توانستند بیاموزند، فرصتی داشته باشند تا یک آموزش تکمیلی را داشته باشند. همان‌طور که اشاره کردم، حضور دانش‌آموزان در مدارس بنا به درس‌ها متفاوت است. مثلا ممکن است امروز یک درس به اصطلاح خواندنی داشته باشند و تنها دو نفر مراجعه کنند اما ممکن است فردا درسی متعلق به یکی از علوم پایه ارایه شود و 20 دانش‌آموز به مدرسه مراجعه کنند. در نتیجه میزان حضور بنا به روز، ساعت، درس و مدرسه متفاوت است. در پایان ماه یا هفته، می‌شود آمار را گرفت.
 ساعت باز بودن مدارس و حضور معلمان در مدارس چگونه است؟
ساعت باز بودن مدارس از صبح تا ظهر است. در مورد حضور معلمان، گفته‌اند که در هفته اول الزاما حضور داشته باشند تا در هفته دوم، بر اساس تعداد مراجعان در هفته اول، تصمیم‌گیری شود. احتمالا وزارتخانه و اداره کل می‌خواهند از وضعیت هفته اول ارزیابی داشته باشند تا برای هفته دوم تصمیم بگیرند.
 برای ضدعفونی کردن مدارس آیا اعتباری اختصاص داده شده است؟
بله. یک اعتباری به حساب مدارس بر اساس سرانه و آمار دانش‌آموزی واریز شده است که بر همین اساس می‌توانند کار ضدعفونی را انجام دهند.
 در این بحث، تفاوتی بین مدارس دولتی و غیردولتی وجود دارد؟
این اعتبار مختص مدارس دولتی است. مدارس غیردولتی باید از همان درآمدهای اختصاصی خودشان این کار را انجام دهند.
 جمع مبلغ اعتبار چه میزان است؟
تقریبا حول و حوش 300 میلیون تومان است.
 یکی از پروتکل‌های بهداشتی، بحث فاصله‌گذاری اجتماعی بین دانش‌آموزان است. اگر استقبال بیشتر شود، با توجه به محدودیت فضای کلاس، چگونه فاصله‌گذاری رعایت می‌شود؟
شورای مدرسه دارای اختیار است که موضوع را در این شورا مطرح و تصمیم گرفته شود که کار به چه شکل انجام شود.
 راهکارهای احتمالی چه مواردی هستند؟
اگر تعداد داتش‌آموزان زیاد بود، به طور مثال می‌توانند تعداد را نصف کنند و عده‌ای از دانش‌آموزان روزهای زوج و عده‌ای دیگر در روزهای فرد به مدرسه مراجعه کنند.
 ممکن است شیفت عصر نیز راه‌اندازی شود؟
فعلا در چارچوب همان ساعت رسمی است.
 یکی دیگر از موارد تهیه ماسک و دستکش برای دانش‌آموزان است. آیا داشتن این وسایل برای دانش‌آموز الزامی است؟
بله، مخصوصا ماسک الزامی است و باید به همراه داشته باشند.
 اطلاع دارید که سایز کوچک ماسک در سیرجان وجود ندارد و در مورد دستکش نیز، کلا در کشور سایز کوچک دستکش وجود ندارد؟
تا امروز که گزارشی از مشکلات این‌چنینی به ما نشده. مطابق بازدیدی هم که امروز معاون مدیرکل آموزش و پرورش استان به همراه همکاران ما از مدارس داشتند و همچنین بازدید 30 نفر از راهبرهای آموزشی ما، مشکل خاصی در این زمینه مشاهده نشد.
 یعنی تمام دانش‌آموزان ماسک و دستکش داشتند؟
بله، چون تعداد کم بوده، مشکل خاصی وجود نداشت.
 آیا در مدرسه فردی با مسئولیت چکآپ و کنترل دانش‌آموزان از نظر علایم هشداردهنده وجود دارد؟
صد در صد. ببینید، دانش‌آموزان مقطع متوسطه که خودشان تشخیص می‌دهند. در مدارس ابتدایی نیز در اکثر مدارس مربی بهداشت داریم و نه فقط در مورد این بیماری که در مورد سایر بیماری‌های دیگر نیز، وظیفه مربیان بهداشت، کنترل و مراقبت است و حتا وقتی این بیماری نبوده، در مورد بیماری‌های دیگر و مشکلات بهداشتی، مربیان بهداشت مدارس به مسئله ورود می‌کنند و با هماهنگی مرکز بهداشت، اقدامات لازم را انجام می‌دهند.
 آیا بودجه‌ای برای مدارس جهت تهیه ماسک و دستکش برای معلمان و کادر بخش اداری‌شان اختصاص یافته؟
مدیر مدرسه مجاز است از همان سرانه بهداشتی که در اختیار دارد و سایر منابع موجود در مدرسه، این امکانات را فراهم کند.
 برای دانش‌آموزانی که نتواستند از آموزش مجازی بهره ببرند و در عین حال، به دلیل واهمه از کرونا حاضر به حضور در کلاس‌های جبرانی نیستند،آیا تدابیر خاصی اندیشیده شده است؟
ببینید، ما در روستاها یک سری درس‌نامه‌ها و بسته‌های آموزشی را توسط راهبرهای آموزشی‌مان توزیع کردیم. فرصت بازگشایی یک‌ماهه مدارس برای همین است تا دانش‌آموزانی که نتوانستند از برنامه‌های مجازی استفاده کنند، از کلاس‌های حضوری استفاده کنند. حداقل می‌توانم بگویم که در مدارس روستایی و چند‌پایه، در این زمینه اقداماتی توسط راهبرهای آموزشی انجام شده است. چون مشکلی که شما گفتید، بیشتر مختص به مدارس روستایی است.
 قراردادهای معلمان مدارس غیردولتی در اردیبهشت تمام می‌شود. آیا برای این یک ماه جدید، باید قرارداد جدید منعقد شود؟ تکلیف چیست؟
قرارداد این معلمان سالیانه بوده است.
 یعنی براساس سال تحصیلی؟
بله. قراردادها مشکل ندارد.
 ولی در قراردادها تاریخ ذکر شده.
ماه جدید جزو برنامه‌های آموزشی است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
 آیا معلمان مدارس غیردولتی نیز بابت ماه تحصیلی جدید، حقوق دریافت خواهند کرد؟
وزارت‌خانه مشخص کرده که این یک ماه جزو برنامه آموزش جبرانی مدرسه است. در واقع از نظر ما این موضوع، چیزی خارج از وظیفه کاری معلم نیست و وزارت‌خانه مدارس غیردولتی را موظف کرده در چارچوب آن قرارداد، باید شهریه را دریافت و حقوق معلمان‌شان را بپردازند. این موضوع در مورد تمام کارکنان مدرسه نیز صادق است و تمام ایشان باید حقوق خود را دریافت کنند.
 برای معلمان مدارس دولتی نیز هیچ مبلغ اضافه‌ای بابت کار بیشترشان پرداخت نخواهد شد؟
خیر. معلمان دولتی نیز به همان شکل قبل، حقوق دریافت می‌کنند. باید به طور کلی متذکر شوم که هر وقت مشکلی به وجود می‌آید، یک سری حواشی نیز با خود به همراه دارد. هر مشکل با یکسری تهدید و فرصت همراه است. آن‌چیزی که ما در این مدت شاهد بودیم، این است که بسیاری از معلمان ما بدون توجه به این مسایل و به خاطر احساس مسئولیتی که داشتند، حتا قبل از راه‌اندازی شبکه شاد فعالیت‌های آموزشی‌شان را شروع کرده بودند.
 بسیاری از والدین و معلمان از ضعف‌های زیرساختی شبکه شاد شکایت دارند و ناچارند از پیام‌رسان‌های خارجی استفاده کنند.
مطابق آماری که وزارت‌خانه منتشر می‌کند و ما داریم، این‌گونه نیست و تعداد زیادی از معلمان از شبکه شاد استفاده می‌کنند. وزارت آموزش و پرورش به این شبکه به عنوان ابزاری که فقط در این بحران از آن استفاده شود، نگاه نمی‌کند. وزارت برای استفاده از فضای مجازی و آموزش‌های این‌چنینی یک برنامه درازمدت دارد که بخشی از آموزش دانش‌آموزان، اولیا و معلمان را در بستر این شبکه انجام دهد. قطعا هر کار نوپایی ایراد دارد اما روز‌به‌روز در حال تلاش هستند تا ایرادات کمتر شود و ما هم ایراداتی را که با آن مواجه می‌شویم، به وزارت‌خانه منعکس می‌کنیم.
 امتحانات امسال به چه صورت برگزار خواهد شد؟
آن‌چه تاکنون وزارت‌خانه اتخاذ کرده، این است که امتحانات پایه 12 به صورت نهایی و حضوری و با دستورالعمل خاص در اجرا نظیر؛ فاصله‌گذاری و از 17 خرداد برگزار می‌شود. همچنین در پایه 9 چون بحث انتخاب رشه است، آزمون حضوری خواهد بود اما با اختیار معلم و مدیر مدرسه. یعنی آزمون توسط مدرسه گرفته خواهد شد و دیگر آزمون هماهنگ استانی و کشوری در میان نیست. در مقطع ابتدایی نیز آزمون نداریم و به شکل توصیفی کار انجام خواهد شد. همچنین در پایه 7 و 8 آزمون غیرحضوری خواهد بود.