‌در صورت مصرف بهینه و رعایت صرفه‌جویی توسط مردم
امسال خاموشی نخواهیم داشت

 پاسارگاد
«اگر مردم فقط ده درصد در مصرف برق رعایت کنند، قطعا تابستان امسال به خاموشی نمی‌خوریم.» این را رییس اداره برق سیرجان به پاسارگاد می‌گوید.
رضا سلمانی می‌گوید: «با رعایت کردن مردم، علاوه بر کاهش خاموشی‌ها در قبوض برق‌شان هم تخفیف داده می‌شود.» او در مورد خاموشی‌های اخیر می‌گوید: «دو سه مورد خاموشی که امسال پیرامون‌شان اطلاع‌رسانی کردیم، در رابطه با تعمیرات بود و در زمینه کاهش پیک نیست. معمولا در فصل بهار یعنی فروردین، اردیبهشت و خرداد یک‌سری خاموشی‌هایی داریم که برای تعمیر پست‌های فوق توزیع و خطوط انتقال انجام می‌شود تا برای فصل پیک مصرف؛ تیر، مرداد و شهریور با مشکل مواجه نشویم».
او ادامه می‌دهد: «ما تا جایی بتوانیم خاموشی نخواهیم داشت. سال گذشته خداروشکر خاموشی نداشتیم، اما سال قبل‌تر خاموشی زیاد داشتیم، و از مردم مثل سال‌ گذشته انتظار داریم مصرف بهینه و صرفه‌جویی را رعایت کنند»
 در زمان پیک مصرف از لوازم غیرضروری استفاده نکنید
سلمانی می‌گوید: باتوجه به اینکه بیشترین مصرف برق در بخش کشاورزی و صنعت است، امسال تفاهم‌نامه‌ای با این دو بخش داشته‌ایم که باید طبق تفاهم‌نامه در ساعات پیک مصرف از ساعت 13 تا 17 خاموشی داشته باشند، تا هم تخفیف بگیرند و هم پاداش همکاری دریافت کنند. علاوه بر این از مردم هم خواهش می‌کنیم؛ در زمان پیک مصرف از لوازم غیر‌ضروری مثل ماشین‌لباسشویی، اتو و... استفاده نکنند. لامپ‌ها را در روز روشن نکنند و از دور کُند کولر استفاده کنند».
 125 هزار اشترک برق در سیرجان
از نظر او تغییر ساعات ادارات همانند هرسال در دستور کار استانداری قرار دارد و امسال هم با رعایت این اصل صرفه‌جویی زیادی در مصرف برق می‌شود؛ «‌وقتی از ساعت 1 به بعد ادارات تعطیل باشند صرفه‌جویی خوبی در مصرف برق می‌شود. چون پیک مصرف از ساعت 1 تا 5 بعدازظهر است. بانک‌ها هم خیلی مهم است که رعایت کنند. همیشه در نیمه اول سال میزان مصرف برق مردم بیشتر از نیمه دوم است. به‌خصوص از اول تیرماه به بعد چون گرمای سیرجان بیشتر در تیر و مرداد است. ما اگر در تیر و مرداد بتوانیم رعایت کنیم با مشکل مواجه نمی‌شویم.» به گفته‌ی سلمانی در شهرستان سیرجان هر سال 5 هزار انشعاب به تعداد مشترکان اضافه می‌شود؛ «با احتساب اشتراک‌های اضافه‌شده بیش از 125 هزار اشتراک داریم. همچنین در سیرجان 3 هزار کیلومتر شبکه فشار متوسط و دو هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف داریم».
 از ابتدای سال 31 فقره سرقت کابل‌های برق
سلمانی با اشاره به اینکه مشکل سرقت کابل‌های برق همچنان وجود دارد، می‌گوید: «از ابتدای امسال تاکنون 31 فقره سرقت کابل‌های برق در سیرجان داشته‌ایم که در این سرقت‌ها 250 کیلوگرم کابل مسی به سرقت رفته است که با اعتباری که اداره برق دارد، مدت‌ها زمان می‌برد تا جبران شوند. بیشتر این سرقت‌ها هم در مرکز شهر رخ داده است.» او با بیان اینکه یک مدتی وضعیت سرقت کابل‌های برق در سیرجان به همت نیروی انتظامی کم شده بود، گفت: الان حدود ده روز است که دوباره سرقت‌ها به‌شدت زیاد شده است و دلیلش را نمی‌دانیم. ممکن است سارقانی از شهرهای مجاور آمده باشد.»