چاپ

گلایه کادر درمان دانشکده علوم پزشکی سیرجان از بدقولی مسئولان کشوری:
وعده‌های عملی‌نشده

 از 53 نفر مبتلا به کرونا در شبکه درمان سیرجان 47 نفر آن‌ها کادر اداری هستند

 دکتر نصرالله‌پور: آن طوری بیمارستانی‌ها رعایت می‌کردند اداری‌ها رعایت نمی‌کردند

 هدی رضوانی
جهان، بیش از چهار ماه است که شرایط متفاوتی را تجربه می‎کند. در این مدت، خط مقدم درمان با گذشتن از سلامت و جان خود در حال خدمت به مبتلایان کرونا بوده‎اند؛ دوری از خانواده، تحمل لباس‎های ضخیم در شرایط گرما، استرس‎های روحی و خستگی کاری و... باعث شده کادر درمان دچار فرسایش روحی و جسمی شوند اما این فرشتگان زمینی همچنان تلاش می‎کنند تا روحیه خود را حفظ نموده و به خدمات‌رسانی خود ادامه دهند.
 حدود 6-5 نفر از کادر درمان مبتلا شده‎اند
موسی نصرالله‎پور، معاون توسعه و امور انسانی دانشکده علوم پزشکی شهرستان سیرجان از حفظ روحیه کادر درمان ابراز امیدواری کرده و می‌گوید: با گذشت ۴ ماه از شروع بیماری کرونا در سیرجان علی‎رغم خستگی که در کادر درمان دیده می‎شود، خوشبختانه همچون روزهای آغازین همچنان با روحیه و نشاط در خدمت بیماران هستند. وی اضافه می‌کند: متاسفانه علایم مثبت بیماری کرونا در بین همکاران ما هم دیده می‌شود. و تا امروز ۵۳ نفر از پرسنل مجموعه بهداشت و درمان در حوزه‌های مختلف را درگیر خود نماید.
وی خاطرنشان می‌کند: خوشبختانه ابتلای خط مقدم مبارزه حدود 6-5 نفر است که حال عمومی همه آن‎ها خوب است و در قرنطینه خانگی به سر می‌برند. با توجه به غربالگری که در مراکز مهم انجام می‎شد در بین همکاران موارد مثبت دیده شد که اگر این غربالگری در سایر ادارات هم صورت بگیرد قطعاً موارد مثبت مشاهده خواهد شد چرا که بیش از ۵۰ درصد موارد بیماری را افراد ناقل و مبتلا بدون علامت تشکیل می‎دهند. وی در پاسخ به این سوال که باز هم در اذهان عمومی درگیر شدن 47 نفر از کادر اداری دانشکده علوم‌پزشکی به کرونا قابل درک نیست، گفت: کادر درمان و اداری هم مانند جامعه عمومی است و از کرونا مصون نیست. در جامعه اگر همین‌جور غربالگری کنیم بعید نیست افراد مبتلا زیاد‌شوند. وی در جواب سوال دیگری مبنی بر اینکه فکر نمی‌کنید کادر اداری‌تان کرونا را دست کم گرفتند، گفت: نه. کادر اداری چون مدام با کادر درمانی در ارتباط است افزایش آمار داشته‌ایم، از طرفی یکی از همکاران که از بندرعباس آمده بود ناقل بود و یک نفر مبتلا شود بقیه هم مبتلا می‌شوند. ایشان اصلا از کادر درمانی ما نبود، نیروی بندرعباس بود که در معاونت بهداشتی کاری داشته است و سبب ابتلای بقیه شده بود. علاوه بر آن ما با کل کادر بیمارستان در ارتباطیم طبیعتا بچه‌های اداری مثل بچه‌های درمان رعایت نمی‌کنند. و همانطور که دیدید از کادر درمان فقط 4-5 نفر مبتلا شده بودند چون رعایت می‌کنند. بچه‌های اداری هم رعایت می‌کردند اما آن طوری بیمارستانی‌ها رعایت می‌کردند اداری‌ها رعایت نمی‌کردند. وی افزود: از مجموع این 47 نفر کادر اداری 20 نفرشان از معاونت بهداشتی بودند که مستقیم با بیماران سرو کار دارند. و همه اداری نبودند.
نصرالله‎پور در پاسخ به این سوال که با ابتلای ۵۳ نفر از مجموعه پرسنل درمان، آیا با کمبود نیرو برای خدمات رسانی روبرو نشده‎اید؟ می‎گوید: خیر. مشکلی نداریم و این آمادگی را داریم که بیماران را حمایت کنیم. در دو بیمارستان امام رضا (ع) و غرضی جمعا ۵۰ نفر مورد بستری داریم که ۳۲ نفر آن‎ها مثبت هستند ولی این آمار هیچ خللی در مداوای آن‎ها ایجاد نکرده و نخواهد کرد. این آمادگی را داریم که چنانچه موارد ارجاعی به بیمارستان افزایش پیدا کند، بیمارستان امام رضا (ع) را کاملا به بیماران کرونایی اختصاص دهیم. از نظر تخت ویژه هم کمبودی در شهرستان نخواهیم داشت. اگر لازم باشد بیمارستان غرضی را هم به بیماران کرونایی اختصاص می‎دهیم. در این زمینه بیمارستان‎های غرضی و امام رضا (ع) و هم بیمارستان ولایت به عنوان معاون و پشتیبان عمل خواهند کرد و کمبود نیروی انسانی نخواهیم داشت.
از معاون توسعه و امور انسانی دانشکده علوم پزشکی سیرجان می‌پرسم شنیده شده دانشکده به تهران درخواست نیرو داده، آیا این موضوع صحت دارد؟ می‌گوید: خیر صحت ندارد. در بحث نیروی انسانی هیچ کمبودی نداریم و همکاران ما به صورت ۲۴ ساعته آماده خدمت‎رسانی به مردم هستند. توصیه اکید می‎کنم به شهروندان که در مناطق شلوغ حضور نداشته باشند و در صورت حضور حتماً از ماسک استفاده کنند. مراسم ترحیم و عروسی را با توجه به شیوع و پیک بیماری در شهرستان برگزار نکنند و تنها در این صورت است که می‌توانند کمکی باشند برای کادر درمان.
 بهترین کمک به کار درمان، رعایت دستورالعمل‎های حفاظتی است
دکتر مهدی ابناء رییس بیمارستان غرضی از بستری بودن ۲۶ نفر مورد مبتلا به کرونا در بیمارستان غرضی خبر می‌دهد و می‌گوید: این موارد تحت نظارت هستند. خوشبختانه در کادر درمان هم مبتلا نداشتیم. فقط یک مورد ابتلا در بخش نیروهای خدماتی داریم که حال او خوب است. وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به شرایط فعلی ممکن است در آینده با کمبود نیرو و امکانات روبرو شوید؟ می‌گوید: در حال حاضر مشکلی نداریم اما در آینده بستگی دارد به رفتار مردم. اگر رعایت کنند احتمال اینکه وضعیت در همین حد باقی بماند، مشکلی در امکانات پیش نمی‎آید چون بیمارستان‌ها توان‎افزایی هم داشتند و در این مدت امکانات را افزایش دادیم ولی اگر شرایط بدتر شود و آمار بالا رود طبیعی است که امکانات موجود جواب نخواهد داد. بهترین کمک به کار درمان رعایت دستورالعمل‎های حفاظتی است. همه باید متوجه باشند که شرایط حساس است. ویروس کرونا عادی نشده ولی مردم آن را عادی تلقی می‎کنند. الان شرایط ما از سه ماه قبل خیلی بدتر است. قبلا مردم خیلی بهتر رعایت می‌کردند ولی الان فراموش کردند و در این شرایط بحرانی احتمال شیوع بالا رفته. توصیه می‌کنم مردم بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به هیچ عنوان در فضاهای عمومی حاضر نشوند. این توصیه‌ها شاید تکراری باشد ولی رعایت آن‎ها می‎تواند نجات‌دهنده باشد. وی در پاسخ به این سوال که برای کاهش خستگی روحی و جسمی پرسنل بیمارستان غرضی چه تمهیداتی در نظر گرفته‎اید؟ می‎گوید: سعی می‎کنیم به شکل داوطلبانه همکارانی را که خسته شده‌ و اعلام می‌کنند نمی‌توانند در بخش کرونا ادامه فعالیت بدهند، جابه‌جا و پرسنل تازه‎نفس را جایگزین کنیم. البته به مردم اطمینان می‌دهم که کادر درمان در خدمت مردم هستند و از خدمت‌رسانی آن‎ها به بیماران چیزی کاسته نمی‎شود اما اگر این شرایط طولانی شود و مردم هم رعایت نکنند، فشار مضاعفی به کار درمان وارد خواهد شد.
 کرونا باعث همدلی بیشتر کادر درمان شد
دکتر جهانگیری رییس بیمارستان امام‌رضا‌(ع) در خصوص برنامه‎هایی که برای تجدید قوای روحی و جسمی کادر درمان در نظر گرفته، می‌گوید: خوشبختانه در سری اول بیماری کرونا در پیک قرار نداشتیم و در آستانه شیوع، ایمنی پرسنل را با کمک خیرین و سایر حمایت‎ها از نظر امکانات و ملزومات تامین کردیم. ولی الان متاسفانه به دلیل حذف محدودیت‎ها و عدم رعایت موازین توسط مردم و سفرهایی که انجام می‌شود، آمار سیرجان رو به افزایش است و در حال تجربه پیک ابتلا هستیم. با توجه به این شرایط یکی دو تخت هم به مجموعه اضافه کردیم که اگر نیاز باشد با کمبود جا مواجه نشویم. وی اضافه می‌کند: قبلاً یکی از بخش‌های سه‌گانه طبقه سوم بیمارستان را به بیماران کرونایی اختصاص داده بودیم اما الان آمادگی داریم در صورت شدت گرفتن بیماری کل بخش سه را به بیماران کرونایی اختصاص دهیم که مردم هم نگران سلامتی خود نباشند و بتوانند با خیال راحت برای انجام کارهای درمانی به بیمارستان بیایند و مطمئن باشند که بیماران کرونایی مجزا هستند. جهانگیری از کاهش جلسات حضوری برای رعایت حال کادر درمان خبر می‌دهد و می‌گوید: جلسات متعددی داشتیم که ضروری نبودند و با هدف کاهش تماس همکاران با هم و رفع خستگی آن‎ها این جلسات را تعطیل کردیم و جلسات ضروری را با رعایت فاصله و یا به صورت مجازی تشکیل می‌دهیم و مسایل پرسنل را در این جلسات مطرح می‌کنیم. از ابتدای شیوع کرونا یکی از نیروها را برای تب‎سنجی و تست همکاران در نظر گرفتیم که اگر هر شخصی علایمی داشت توسط متخصص عفونی ویزیت شود و درمان بگیرد و با یک نیروی تازه‎نفس جایگزین شود. هر کدام از پرسنل را که احتمال خطر بدهیم به بخش کم‎خطر منتقل کرده یا به مرخصی می‎فرستیم که مشکلی پیش نیاید. تقریباً سیستم هماهنگ است و حمایت خوبی از بیمارستان در زمینه‎های مختلف می‎شود. رییس بیمارستان امام‌رضا(ع) اضافه می‌کند: یکی از خوبی‎هایی که کرونا داشت این بود که رابطه بین پرسنل بیمارستان را صمیمانه کرد. چون هدف همه آن‎ها یکی بود یعنی هم هدف شدند و علی‎رغم رعایت همه فاصله‎های اجتماعی، دل‎های پرسنل به هم نزدیک‌تر شد. با همت خیرین ملزومات کافی را خریداری کرده و قرار است به زودی آی‌سی‌یو جدید هم راه‎اندازی شود که اگر به تخت آی‌سی‎یو جدید نیاز شد بتوانیم از آن استفاده کنیم. تخت‎های جدید که سفارش دادیم آماده است و یک سری از آی‌سی‎یو بارها را هم جدا کرده و این قسمت را به بیماران کرونایی اختصاص خواهیم داد. با راه‎اندازی این بخش در مجموع حدود ۳۰ تخت در بخش آی‎سی‎یو خواهیم داشت. با این حال از مردم می‌خواهم واقعاً رعایت کنند. استفاده از ماسک خیلی به جلوگیری از انتقال کمک می‎کند. تمام تلاش‌مان را می‌کنیم ولی کرونا با مشکلات تنفسی که ایجاد می‌کند، عوارض دارد و بهتر است مردم مبتلا نشوند. وی به تعداد افراد بستری در بیمارستان امام رضا (ع) شرکت کرده و می‌گوید: در حال حاضر ۲۶ نفر مبتلای مثبت در بیمارستان داریم. تعدادی از آنها البته آزمایش‌شان منفی است ولی به خاطر درگیری ریه که داشتند، خدمات دریافت می‌کنند. در مجموع حدود 5-4 نفر از کادر درمان مبتلا به کرونا هستند.
 به علت بدقولی مسئولان، بخشی از نیروهای کادر درمان تسویه شدند
غلامرضا عسکرپور مدیر خدمات پرستاری بیمارستان امام رضا (ع) از مسئولان بالادستی در سطح کشوری گلایه دارد و می‎گوید: از ابتدای کرونا حسب وظیفه‎ای که کادر درمان داشتند چیزی کم نگذاشتند اما در قبال آن توقعاتی هم دارند که به جا است و مطالبات شغلی آن‌هاست که همچنان در همه بیمارستان‎های دولتی کشور معوق افتاده، به این دلیل که بیمارستان‌ها درآمدهای به موقع را نمی‎دهند و اگر هم می‌دهند، کفاف هزینه‎هایشان را نمی‌دهد. هزینه پرسنل هم باید از درآمد بیمارستان‌ها پرداخت شود. کادر درمان هم توقع دارند در این موقعیتی که دارند با تمام وجودشان تلاش می‌کنند، حداقل مطالبات قانونی خودشان را دریافت کنند که متاسفانه تا الان محقق نشده. وی اضافه می‌کند: خیلی مسایل مثل فوق‌العاده ویژه که در احکام پرسنلی است و در خیلی جاها اعمال شده، در حکم پرسنل پرستاری انجام نشده یا قولی که در خصوص ارتقای پرسنل دادند ولی متاسفانه کاری انجام نشد. در واقع آن چیزی که قول داده می‌شود و تبلیغاتی می‎شود اجرایی نمی‌شود. خیلی فاصله است بین آن چیزی که در رسانه‌ها در مورد مدافعان سلامت گفته می‌شود تا آن چیزی که در واقعیت انجام می‌شود. همین باعث شد پرسنلی که دارند از جان و دل زحمت می‎کشند مقداری گلایه‌مند باشند و شاید در کار آن‎ها هم تاثیر بگذارد.
از او می‌پرسم کادر درمان سیرجان در حال حاضر از نظر وضعیت روحی در چه شرایطی هستند؟ می‌گوید: خوشبختانه به این دلیل که کل دانشکده در این حوزه همکاری کرد و مسئولان بیمارستان همیشه کنار پرسنل بودند و هر کاری که توانستند انجام دادند و همینطور گروه‌های مردمی باعث شده تا حدودی روحیه آن‎ها حفظ شود ولی طبیعتا وقتی یک نبرد طولانی شود، تاثیر می‌گذارد. اینکه یک پرستار بخواهد چهارماه مداوم لباس ضخیم بپوشد و کار کند، در کنار استرس‎ها و فشارهای کاری در دراز مدت باعث فرسایش می‌شود. وی به تعدیل برخی از نیروهای پرستاری نیز اشاره کرده و می‌گوید: ما تعدادی پرستار ۸۹ روزه برای کمک به بحران کرونا جذب کردیم و سه ماه خدمت آن‎ها ۲۷ خرداد تمام شده. مجبور شدیم آن‎ها را تسویه کنیم چون دستورالعملی که وزارتخانه روز اول داد، اجرایی نشد. این افراد کمک ما بودند و حالا دانشکده نمی‌تواند آن‎ها را جذب کند. شعاری که در یک ویدئو کنفرانس وزیر بهداشت داده تا امروز اجرایی نشده و نیروهایی که از جان خود مایه گذاشتند را به اجبار تسویه کردیم که باعث دلسردی آن‎ها می‎شود.
کرونا هنوز تمام نشده و چه بسا که بیش از یک سال دیگر با این بیماری درگیر باشیم. بنابراین سزاوار نیست که از نیمه راه با بی‌مهری نسبت به کادر درمانی اندک توان باقیمانده در آن‌ها را از بین برده و آن‎ها را برای ادامه راه دلسرد نماییم. خوب است اگر قولی در سطح کشوری داده می‌شود به آن عمل شود.