صدای نابودی کسب و کارهای سنتی رو می شنوی؟

جهت مشاهده دمو (نسخه نمایشی) و یا تماس به وب‌سایت www.shopkam.ir مراجعه نمایید

زم است بدانید که در مقاله ای که اخیرا توسط دانشجویان MBA ، بین نمونه آماری 100 کسب و کار فعال و پردرآمد ایران صورت گرفته است، 87 درصد کسب و کارها نهایتا در 10 سال آینده کاملا به کسب و کار اینترنتی تبدیل خواهند شد و شکل سنتی خود را به طور کامل از دست خواهند داد. در این مقاله ضمن بررسی علت تمایل مشتریان به خردیدهای اینترنتی، به بررسی دلایل موفقیت فروشگاه های آنلاین می پردازیم.

عوامل مختلفي وجود دارند که به نوبه خود در زوال مشاغل سنتي تاثير گذارند. بنا به گزارش ها و داده هاي آماري ارايه شده از سوي مراجع مختلف در خصوص وضعيت مشاغل سنتي و مدرن مي توان گفت که عامل عمده در زوال مشاغل سنتي همانا رشد و پيشرفت تکنولوژي است.
هر فناوری پیشرفته ای باعث ایجاد تهدیدها و فرصت های جدیدی می شود. با تجارت الکترونیک می توان موانع جغرافیایی و ساعات کاری را از بین برد و  به گستره ی وسیع تری از مشتریان دست یافت. یا به عبارت دیگر حضور در بازار، با سیاست "همه جا، همه کس، همه وقت" میسر است.

از جمله مواردی که منجر به رکود کسب و کارهاي سنتي مي شود، هزينه روز افزون کسب و کارهای سنتی توان آنها را بيش از پيش از بين مي برد. هزينه هاي مغازه، ماليات ها، اخذ کارمزد و افزايش آن از انجام انواع خدمات اداري – دولتي و انواع عوارض و قبوض دولتي و کاري، بيمه و... در نبود درآمد و فضاي کاري مناسب مي توانند ادامه فعاليت را براي اين دسته از مشاغل بسيار مشکل کنند  و صاحبان مشاغل سنتی توان رقابت با فروشگاه های آنلاین را از نظر قیمت تمام شده ی محصول نخواهند داشت.


دلایل بسیاری نیز وجود دارند که مشتریان ترجیح می دهند خرید خود را از طریق وب سایت های فروشگاهی انجام دهند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- جستجوی ساده

اگر شما وارد یک فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای مثل هایپر استار، شهروند، اتکا و… بشوید با انبوهی از کالاها در دسته‌بندی‌های مختلف روبه‌رو خواهید شد که فقط نگاه کردن به آن‌ها، ساعت‌ها زمان برده و یافتن جنس مورد نظر در بین این انبوه کالا، گاهی اوقات شبیه به ماموریت غیر ممکن است .حال در نظر بگیرید که در فروشگاهی چون دیجی کالا، حجم کالاهای موجود از تمام این فروشگاه‌های فوق بیشتر است اما شما خیلی راحت‌تر می‌توانید محصول مورد نظرتان را پیدا کنید!


2- جزئیات و توضیحات فراوان محصول همراه با امکان مقایسه

برخی از فروشگاه‌های آنلاین امکان مقایسه مشخصات محصولات و قیمت‌های آن‌ها را به شما می‌دهند. مشاهده مشخصات و قیمت چند محصول در یک نگاه و آن هم در یک جدول واحد از سوال‌پیچ کردن فروشنده سنتی، بسیار منطقی‌تر است. تصور کنید برای خرید یک دستگاه تبلت به یک مغازه فیزیکی رفته‌اید. آیا تا به حال به آستانه تحمل فروشنده فکر کرده‌اید. فروشگاه آنلاین می‌تواند در یک صفحه وب ، حجم زیادی از اطلاعات را در مورد محصولات مختلف پیش روی شما قرار دهد. به‌جای سوال‌پیچ کردن فروشنده، شما در فضای اینترنت می‌توانید ساعت‌ها محصولات مورد نظر خود را زیر و رو کنید.


3- اطلاع از نظر مشتریان 
تجربه‌ و نظر ‌دیگران برایمان مهم است .شما در خرید سنتی نهایتا از یک یا دو نفر از کسانی که پیش‌تر یک محصول را خریده‌اند در مورد کالای مورد نظرتان پرس و جو می‌کنید. در صورتی‌که یک فروشگاه اینترنتی شناخته شده به شما این امکان را می‌دهد که در صفحه محصول به ده‌ها یا صدها مورد از نظرات کاربران یا مشتریان دسترسی داشته باشید. تصور کنید که بخواهید در یک فروشگاه فیزیکی در حضور فروشنده از سایر مشتریان حاضر در مغازه در مورد تصمیم‌تان به خرید یک وسیله مشورت بگیرید.


4- فروشگاه‌های آنلاین ۲۴ ساعت شبانه‌روز در ۷ روز هفته در دسترس هستند.

شما می‌توانید هر لحظه از شبانه‌روز با مراجعه به یک فروشگاه اینترنتی جامع و معتبر در مورد محصول مورد نظرتان اطلاعات کسب کنید و به راحتی خرید خود را انجام دهید. پس اگر نیمه‌شب به سرتان زد یک وسیله‌ی ‌خاص را بخرید، لازم نیست تا عصر روز بعد و برگشتن از سر کار منتظر بمانید. هر چیزی را در هر لحظه از زمان و در هر مکانی که هستید از آن خود کنید.


5- مشارکت در حراجی ها

یکی از بخش‌های مورد علاقه کاربران در فروشگاه های اینترنتی، وجود طرح‌های جذاب فروش و اجناس شگفت انگیز است که در اینجا کالا بسته به نوع و کاربردی که دارد، شامل یک تخفیف ویژه می‌شود.


تحولی بزرگ در راه است . تحولی اساسی که در نظام کسب و کار و درآمد تغییرات چشمگیری ایجاد خواهد نمود. در صورتی که با این تحول همراه شوید و تلاش کنید حتما به نتیجه می رسید. در غیر اینصورت ممکن است در روند کسب و کار فعلی خود دچار مشکلات زیادی شوید. به شما اطمینان میدهم که طی 5 سال آینده یک سونامی بزرگ بنام « حذف یا دگرگونی » از روی سواحل کسب و کارهای سنتی ایران عبور خواهد نمود.


از کی باید شروع کنید؟
سوال خوبی است. جواب ما این است که بهتر است هرچه سریعتر وارد عمل شوید. رسیدن به موفقیت در آینده نتیجه ی عملکرد صحیح در زمان حال است. به عنوان مثال کسانی که 10 سال پیش در زمینه زمین و ملک سرمایه گذاری کرده اند امروز ثروتمند و دیگران فقط ناظر بودند. راه اندازی کسب و کار آنلاین امروز مشابه همین مثال است. البته هزینه ی راه اندازی کسب و کار آنلاین در آینده افزایش نحواهد داشت اما شرط موفقیت شروع به موقع است. در واقع در آینده کسی موفق تر است که زودتر شروع کرده باشد.